אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

הדרמטיטיס האטופית

דף הבית >> פריחות אלרגיות ואסטמה של העור >> הדרמטיטיס האטופית

אסתמה של העור – דרמטיטיס אטופית

המונח "דרמטיטיס אטופית" מתייחס למחלת עור דלקתית כרונית ונשנת המלווה בגרד רב והמקדימה או נלוות לאסטמה ונזלת אלרגית.
דרמטיטיס אטופית היא מחלה חשובה עם השפעה משמעותית על חייה החולה ומשפחתו בשל ההשלכות הבריאותיות הקוסמטיות, הנפשיות והכלכליות.
יחד עם בעיות אלרגיות אחרות עלתה מאד שכיחות הדרמטיטיס האטופית בעולם המערבי והיא עשויה להופיע גם בילדים וגם במבוגרים.
למרות שדרמטיטיס אטופית היא מחלה ותיקה, נפוצה ונחקרת עדיין רב בה הניסתר על הגלוי. כמו מחלות כרוניות רבות גם בד"א הטיפול מורכב וקשה.

הגורמים לאסתמה של העור:

הדרמטיטיס האטופית נגרמת משילוב של נטייה גנטית, אלרגיה וחשיפה סביבתית.  המאפיין העיקרי של החולים בדרמטיטיס אטופית היא היותם אלרגים: אלרגים למרכיבים סביבתיים או/ו תזונתיים.

לחולים בדרמטיטיס אטופית רגישות יתר של העור, עד כדי בעיה במערכת החיסון של העור ולכן האלרגיה גורמת להם לשינויים דלקתיים כרוניים ועקשנים.

לפיכך, חשוב מאד לוודא או לשלול קיומה של אלרגיה למוצרי מזון או אלרגנים סביבתיים גם בכדי למנוע החשפות אליהם וגם כדי לא למנוע מהילד מזונות חיוניים רק בגלל חשד לא מבוסס לאלרגיה. לאחרונה הוכח שחיסון כנגד גורמי האלרגיה כמו למשל כנגד האלרגיה לקרדית אבק הבית עשוי לעזור לחולים.

על ההורים והילדים להיות ערים גם לסימני זיהום ולשימוש בחומרים הגורמים לאלרגיה או לגירוי העור כמו תמרוקים, חומרי ניקוי, צמר או בדים מחוספסים, לקשר לתחביבים או הרגלים אחרים. 

הגרד תלוי מאוד בגורמים כמו לחות וחום ולכן יש להקפיד ולהלביש את הילדים באופן שימנע הזעת יתר או חום רב ולהקפיד על מיזוג הבית.

חשוב לדעת שמתח, חרדה ותחושות תיסכול של הילד או כאלו המוקרנות לילד יכולות להחמיר את תסמיני הגרד ואת המחלה.

שמירת לחות העור

טעויות בכל מה שקשור ברחצה ובשמירת הלחות הם מהגורמים העיקריים לכישלון בטיפול. הרבה פעמיים יש בילבול וחוסר ודאות בכל מה שקשור בכך. רחצת העור ושמירה על לחותו הם אחד הטיפולים החשובים ביותר בתנאי שהם נעשים נכון. צריך לזכור שרחצת או הרטבת העור עשוייה לגרום ליובש שלו בגלל אידוי נוזלים מהעור כיווצו וייבושו אלא אם כן הרחצה נעשת נכון ומיד לאחריה יש שימוש נכון בתכשירי לחות מתאימים.

מומלץ לעשות אמבטיה מדי יום יש לה אפקט היגייני חשוב, היא מרגיעה,  משפרת את לחות העור ומאפשרת חדירה טובה יותר של משחות העור.
האמבט צריך להיות בטמפרטורת פושרת ככל האפשר, ומומלצת אמבטיה פעמיים ביום למשך כ 20 דקות (עד שעור האצבעות מתקמט), מומלץ לשים שמן אמבט, סוג הסבון לא כלכך משנה בתנאי שאין הגזמה בשימוש בסבון ושלא משתמשים בסבונים מבושמים. אני ממליץ לסבן את הגוף עוד לפני האמבטיה עצמה ואת האמבטיה לעשות ללא סבון. אסור לשפשף את העור בספוג אלא רק למרוח את הסבון בעדינות.
יש לשטוף את הגוף היטב מהסבון וביציאה מהמים אין לנגב את הגוף אלא לספוג את עודף המים ב מגבת עדינה לא מחוספסת ואז תוך 3 דקות ואני מדגיש 3 דקות, לפני שחל אידוי של המים מהעור יש למרוח על פניו קרם או משחת לחות מתאימה. או לאזורים הפעילים הדלקתיים משחה תרופתית במידת הצורך.

הטיפולים התרופתיים

קיים פחד מוגזם לעיתים משימוש במשחות השונות בעיקר כאשר הן מכילות "קורטיזון"  - חשוב לדעת שלא כל המשחות זהות יש עדינות ויש חזקות לעיתים העדינות הן עדינות מדי... והחזקות, חזקות מדי... ולכן יש למצוא את המשחה המתאימה לאזור ולמצב המתאימים.

בשנים האחרונות הוכנסו לשימוש משחות נוגדות דלקת שאינן מבוססות על "קורטיזון" כמו האלידל והפרוטופיק אך גם להם עשויות להיות חסרונות או תופעות לואי והשימוש בהם חייב להיות מושכל תחת הנחיית הרופא המומחה.

בנוסף למשחות אנו עשויים להמליץ לכם על סירופים או טבליות הנוגדות את הגרד או את הדלקת שעשויות לעזור מאד במניעה.

לאחרונה הוכח שגם החיסונים כנגד האלרגיה (בעיקר הכוונה לחיסון כנגד קרדית אבק הבית) עשוי לעזור בדרמטיטיס אטופית

והעיקר: התאזרו בהרבה סבלנות ואופטימיות והקפידו על מעקב מסודר ותדיר אצל הרופא המומחה

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים