אסטמה בגיל הזהב

דף הבית >> אסטמה, ובעיות נשימה >> עוד על אסתמה >> אסטמה בגיל הזהב

אסטמה בגיל הזהב.

מחקרים שפורסמו לאחרונה מצביעים על כך שאסטמה אלרגית היא ללא ספק גם מחלה של קשישים אלא שמסיבות שונות אין התייחסות נכונה או מספקת לבעיה זו בגיל הזהב.

בציבור הרחב ובמידה מסויימת גם בין הרופאים נוטים לראות את האסטמה ואת המחלות האלרגיות האחרות כבעיות של גיל הילדות והנעורים. אלא שלמרות שילדים רבים עשויים להחלים לכאורה מהאסטמה, נראה שהחלמה זו היא לעיתים קצרת מועד ועם ההתבגרות עשויה לשוב האלרגיה והאסטמה. כל עוד החולה בריא ובכושר מצוין האסטמה עשוייה להיות קלה מאד ולא מורגשת אך בחולים קשישים הנוטלים תרופות העלולות להחמיר את האסטמה או הסובלים ממחלות נלוות עלולה האסטמה להתפרץ, להפריע לאיכות החיים ולהוביל לתחלואה משמעותית.

מתברר שרופאים רבים נוטים לפספס את האבחנה של אסטמה באנשים קשישים ולו רק בגלל העובדה שהם לא חושבים על אפשרות זו בגיל המבוגר. הם נוטים לייחס את תלונות קוצר הנשימה של החולים הקשישים לבעיות לב או לזיקנה ומחמיצים בכך הזדמנות לאבחון וטיפול נכון.

החוקרים הופתעו לגלות חולים רבים מעל גיל 65 עם אסטמה אלרגית שאינה מאובחנת או אינה מטופלת כנדרש והמלצתם החד משמעית היא לבצע בירור לאסטמה ולאלרגיה בכל גיל, גם בקשישים, ולהציע לחולים הקשישים את הטיפול המקובל היום באסטמה אלרגית כולל שימוש נכון במשאפים והדרכה לגבי הימנעות מהגורמים האלרגנים.