אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

חדש בישראל: התרופה שתעלים את האלרגיה לקרדית אבק הבית

האלרגיה לקרדית האבק שכיחה בישראל, ובהתאמה - אחד מכל תשעה ישראלים סובל ממנה. תרופה חדשה המגיעה בצורת כדור עשויה להעלים את האלרגיה תוך שלוש שנים בלבד

 

ענבר טויזר  YNET

 

בשורה לאלרגים לקרדית אבק הבית: תרופה חדשה שהגיעה לישראל מבטיחה להעלים את האלרגיה תוך שלוש שנים. על פי ההערכות, אחד מכל תשעה ישראלים סובל מאלרגיה לאבק.

כיום הפתרון המוצע, לצד תרופות אנטי-היסטמיניות, הוא טיפול מפרך בזריקות שניתנות במכוני אלרגיה ובתי חולים, הדורש מהמטופלים להגיע אחת לשבוע לקבל זריקה, במשך שלוש שנים רצופות. התרופה החדשה אמורה להוות הקלה משמעותית, שכן היא נלקחת ככדור.

 

קרדית אבק הבית היא חיה מיקרוסקופית שנמצאת במגורי אדם בהם ישנם אבק ולחות למשל על גבי ספרים, בגדים ובמיוחד בחדר השינה. הקרדית ניזונה מקשקשי עור וההפרשות שלה נחשבות לאחד מהגורמים העיקריים לתגובות אלרגיות נשימתיות ביניהן אסתמה אלרגית, ונזלת אלרגית.

 

כ-900 אלף איש אלרגיים לאבק חיים בישראל, מתוכם כ-90-95% סובלים מנזלת אלרגית. למטופלים אלו מוצע כיום בישראל טיפול באמצעות חיסון בזריקה הניתן אחת לשבוע ולאחר תקופה אחת לחודש, במשך שלוש שנים.

 

החיסון ניתן למטופלים במרפאות ובבתי החולים, אך הרופאים מדווחים על כך שרק אחד מכל חמישה מטופלים מוכן לקבל את סדרת הטיפולים הארוכה בהזרקות.

 

 ד"ר קובי שדה, מומחה לאלרגיה ואסתמה בבית החולים איכילוב הסביר: "כדי לקבל את החיסון הניתן כיום מטופלים מגיעים פעם בשבוע לקבל זריקה, ולאחר מכן מגיעים בכל חודש למשך לפחות שלוש שנים ואפילו יותר. זו טרחה מאוד גדולה, זה בדרך כלל נעשה במרפאות של בתי חולים ודורש מהמטופל המון משאבים.

 "המטופלים נדרשים להגיע לבית החולים, למצוא חניה, להביא טופס 17 ולהשקיע מזמנם - זה דורש המון היערכות. בזריקות הקיימות כיום יש גם סיכון מסוים להתפתחות תגובה אלרגית כי הטיפול הוא הזרקה של קרדית האבק, עד שהגוף מפתח לה חיסון.

"האלרגיה היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם המערבי, היא אמנם לרוב לא מסוכנת אבל היא עלולה לפגוע משמעותית באיכות החיים של החולה. גם התרופה החדשה מכילה בתוכה את קרדית אבק הבית ועובדת כ'חיסון תת לשוני' - זה טיפול יותר בטוח לשימוש שכל אחד יכול לקנות אותו ולקחת אותו לבד בבית. הפיכתם של חיסונים לטיפול בכדור זה חלק ממהפכה כלל עולמית".

 

 גירוד ועיניים דומעות

א. פ  אלרגית לקרדית אבק הבית, בת 41 ופעילה בעמותת יה"ל (עמותת הורים לילדים אלרגיים), סיפרה: "ברגע שאני נמצאת באזור עם אבק אני מתחילה להתעטש, אני מתגרדת והעיניים שלי דומעות. לעיתים אני חווה גם קוצר נשימה, זה מפריע לי בעיקר כשאני נכנסת למקומות מלאים אבק, ובמעברי דירה ואריזות אני משתמשת בכפפות ומסיכה לפנים.

"כשהציעו לי לקבל את החיסון בזריקות סירבתי כי זה דורש המון אנרגיות וגם חששתי מהעובדה שיזריקו לי את הקרדית, מה שעלול ליצור תופעה בדיוק הפוכה - התקפי אלרגיה. בהשוואה לטיפול שקיים היום, התרופה החדשה יכולה להיות בשורה לאלרגיים ופיתרון ישים והגיוני יותר למניעת האלרגיה".

 

 

התרופה החדשה 'אקריזקס' היא חיסון בטבליה המיועד לאלרגיים לקרדית אבק הבית הסובלים מנזלת אלרגית קלה עד קשה, וחולי אסתמה בינונית-קשה שאינה מאוזנת למרות טיפול באנטי-היסטמינים ובסטרואידים. הטבליה נלקחת מתחת ללשון במציצה פעם ביום במשך כשלוש שנים, ועלותה כ-420 שקלים לחודש. במקביל מועמדת התרופה לכניסה לסל התרופות 2022.

 

החיסון החדש שניתן בכדור מאושר לשימוש ילדים ומבוגרים בגילאי 12 עד 65, האלרגיים לקרדית אבק הבית או סובלים מתסמיני נזלת אלרגית ואסתמה אלרגית. 

התרופה קיבלה את אישור מינהל התרופות והמזון האמריקני (הFDA), בשנת 2017. וכיום היא מאושרת לשימוש גם בארץ. מחקרים הראו כי היא יעילה לפחות למשך חמש-עשרה שנים מרגע השלמת הטיפול.

 

הפיתוח הקליני שלה כלל ניסויים שבוצעו באירופה, ארה"ב ויפן על יותר מ-6,000 מטופלים. במחקרים קליניים שנעשו בעולם נמצא כי ה"אקריזקס" בטיחותית יותר מהטיפול בחיסון בזריקה. תופעות לוואי לתרופה נצפו כתגובות גירוי או גירוד מקומיות בדרגה קלה עד בינונית, שבממוצע חלפו לאחר כחודשיים.
 
עוד על הטיפול באקריזקס תוכלו לשמעו בראיון של ד"ר קובי שדה בתכנית סטטוסקופ בערוץ 13:
 

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים