אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

אלרגיה לדבורים ולצרעות

דף הבית >> אלרגיה לדבורים ולצרעות
על הדבש ועל העוקץ – אלרגיה לדבורים וצרעות

עקיצות דבורים אינן נעימות לאף אחד, אפילו לא לפו הדוב, אבל עבור רבים עלולה עקיצת הדבורים לגרום לסכנת חיים.
דבורת הדבש כמו גם קרובות משפחתה הצרעות, מצוידת להגנתה בעוקץ המשמש להגנה בלבד. בעת העקיצה מוזרק ארס הדבורים (המכיל חלבונים ואנזימים שונים) לעור ונוצרת תגובה דלקתית הגורמת לכאב, גרד אודם ונפיחות מקומית.
אלא ש 1-3 % מאתנו עלולים להיות אלרגים לארס הדבורים, נטייה אלרגית זו מתאפיינת בהמצאות נוגדנים ייחודיים לארס (מסוג IgE) בדם. כאשר חודר הארס לגוף מתקשרים אליו הנוגדנים ויחד הם משפעלים את מערכת החיסון ומתפתחת תגובה אלרגית. בניגוד לתגובות הרגילות לארס דבורים הרי שהתגובה האלרגית היא פתאומית, מהירה, מערבת את כל חלקי הגוף ומערכותיו ועלולה לגרום לקריסה ולמוות תוך דקות.

כיצד מתבטאת האלרגיה לדבורים ?
התגובה האלרגית לעקיצת הדבורים יכולה להתבטא בצורות ובעוצמות שונות. התסמינים או הסימנים העיקריים מופיעים בדרך כלל תוך דקות או לפעמים שעות והם עשויים לכלול: אודם פריחה וגרד מפושטים, נפיחות מקומית וכללית כולל נפיחות הפנים, חולשה ועלפון, קוצר נשימה, צפצופים, צרידות, איבוד הקול ומחנק, כאב בטן ושלשול.

 

מה צריך לעשות כשנעקצים ?
נפגע הידוע כאלרגי לדבורים חייב לפנות מיד לעזרה רפואית גם אם לא התפתחו עדיין תסמינים, נפגעים שהחלו לפתח תסמינים יש למהר ולהעבירם לקבלת טיפול רפואי מיידי לחדר מיון או מוקד רפואת חירום. עלפון או מחנק דורשים כמובן עזרה מיידית ופעולות החייאה בשטח ויש להזעיק במקביל ניידת טיפול נמרץ של מד"א. למזלנו המקרים החמורים הם נדירים אך בכל מקרה אין להשתהות ויש לפנות לעזרה רפואית בכל מקרה של תגובה אלרגית.
אנשים הידועים כאלרגים לדבורים מצוידים לעיתים קרובות בתרופות נוגדות אלרגיה, במזרק אוטומטי של אדרנלין ובהנחיות ספציפיות לגבי השימוש באמצעים אלו בעת חירום.

 

מה לעשות כשקיים חשד לאלרגיה לדבורים ?
כל אדם שחשוד כאלרגי לדבורים או שפיתח בעבר תגובה אלרגית לעקיצת דבורה או צרעה חייב לפנות לבירור ויעוץ לרופא אלרגיה. מטרת הבירור היא לאשר שאכן מדובר בתגובה אלרגית, לבדוק באמצעות טסט עורי או בדיקת דם כנגד מי האדם אלרגי (צרעה ? דבורה ?) ולהדריך אותו לגבי אפשרויות הטיפול המונע והטיפול בשעת חירום.

איך להימנע מאלרגיה לדבורים ?
ראשית יש להימנע מעקיצות דבורים, להתרחק מכוורות, לדעת להכיר את ההבדל בין צרעה לדבורה, להתרחק מפחי אשפה, להיזהר בעת פיקניקים בחיק הטבע, ללבוש בגדים ארוכים בעת טיולים וכדומה.
אלא שמניעה מוחלטת כמובן שאינה אפשרית וכיום ההמלצה היא לחסן את הסובלים מאלרגיה לדבורים. החיסון ניתן על ידי זריקות תקופתיות. זריקות החיסון ניתנות על ידי רופא אלרגיה לאחר בירור ובדיקות ויש להם אפקטיביות של 98% במניעת תגובות אלרגיות לדבורים. למרות היעילות הרבה, לחולים הנמצאים בסיכון גבוה או לאלה המרוחקים מעזרה רפואית אנו ממליצים על נשיאת תרופות נגד אלרגיות ומזרק אוטומטי של אדרנלין למקרה חירום.

ראיון על אלרגיה לדבורים וצרעות : בבריאות 10 עם פרופ' רפי קרסו
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים