אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

הטיפול באנטיהיסטמינים מהדור החדש

דף הבית >> טיפולים ותרופות >> תרופות >> הטיפול באנטיהיסטמינים מהדור החדש

סקירה רפואית על התרופות האנטיהיסטמיניות המשמשות כנגד אלרגיה

שכיחות המחלות האלרגיות בעולם המערבי עלתה באופן משמעותי בשנים האחרונות עד לכמעט ממדי מגפה ומעריכים שכשליש מהאוכלוסייה עלול לסבול מבעיות אלרגיה.

בעבר רווחה הנטייה להתייחס לאלרגיה כאל תופעה זמנית שתחלוף לה מעצמה ושממילא אין מה לעשות כנגדה, אך כיום ברור שנזקי האלרגיה הם רבים ולא מדובר רק בנזקים המיידיים של אף סתום, עיניים דומעות, קוצר נשימה, פריחה וגרד מטריד אלא גם נזקים מצטברים של ירידה באיכות החיים, הפרעה מתמשכת בשינה, בתפקוד, בריכוז ובכושר הלמידה וההישגים.
מי שסובל כיום מנזלת אלרגית או פריחה אלרגית לא רוצה ולא צריך להסתפק במה שיש והוא מחפש את הטיפול היעיל ביותר בכדי שיהיה מסוגל לשפר את בריאותו ואת איכות חייו.

הטיפול באלרגיה מבוסס על 4 עקרונות עיקריים:

  1. מציאת הגורם והמנעות ממנו
  2. חיסון כנגד האלרגיה
  3. טיפול תרופתי מונע בנוגדי דלקת
  4. טיפול תרופתי בתסמינים

במאמר זה נדון על השלב האחרון והנפוץ ביותר שהוא הטיפול בתסמינים עצמן והמבוסס בעיקר בעיקר על השימוש בתרופות האנטיהיסטמיניות הנוגדות את פעולת ההיסטמין שהוא החומר העיקרי היוצר את התגובה האלרגית.

האנטיהיסטמינים פותחו לראשונה לפני יותר משישים שנה במכון פסטר שבפריז והם מהווים את אחת מקבוצות התרופות הנמכרות ביותר בעולם והם מופיעים במגוון צורות השונות אלו מאלו במהירות הפעולה ביעילות שלהם ובתופעות הלוואי שלהם.


האנטיהיסטמינים הראשונים גרמו בעבר לתופעות לוואי רבות
האנטיהיסטמינים הראשונים שפותחו לא פעלו רק על האלרגיה אלא חדרו גם לרקמת המוח והשימוש בתרופות אלו לווה בתופעות לוואי משמעותיות של נמנום, חולשה, סחרחורת, ירידה בריכוז, ירידה ביכולת האינטלקטואלית, ירידה בזמן התגובה ועוד. חלק מהתרופות האנטיהיסטמיניות גם נמצא כבעל השפעה שלילית על ההולכה החשמלית בלב וחלקן הוצא בשל כך מהשימוש.
בהדרגה הוחל בפיתוח תרופות מתקדמות יותר תרופות המכונות אנטיהיסטמינים מהדור השני, תרופות אלו נחשבו לבטוחות יותר לשימוש והן צברו פופולריות רבה.

גם חלק מהאנטיהיסטמינים החדשים עלולים לגרום לתופעות לוואי
למרות שבמקור פותחו התרופות האנטיהיסטמיניות של הדור החדש בכדי להתגבר על תופעות הלוואי של התרופות הישנות יותר התברר שחלקן, במיוחד במינונים גבוהים, עשוי בכל זאת לחדור למוח ולגרום לנמנום או להשפיע לרעה על מידת הערנות והריכוז של המטופלים.

חשוב להבין שלא תמיד המטופל מודע להשפעה של התרופה על כושרו וערנותו ואת השפעתה השלילית של התרופה ניתן למצוא רק בעזרת מבחנים פסיכו-מוטורים שונים. רבים מהמטופלים פשוט לא מודעים לכך שהערנות והריכוז שלהם ירדו והצטברו עדויות על כך שהשפעות שליליות אלו עלולות לפגום בתחומים שונים של החיים כמו הצלחה בלימודים, הישגים מקצועיים וכשרים חברתיים.


הירידה בערנות עקב האנטיהיסטמינים הישנים גורמת לירידה באיכות החיים ולסיכון המטופל
לירידה בערנות עלולות להיות לא רק השפעות על איכות החיים אלא גם השפעות העלולות לסכן את חיי המטופלים. ואכן אחד הנושאים הנחקרים מבחינה זו היא ההשפעה האפשרית על הנהיגה למשל. מחקרים רבים הדגימו כיצד אלכוהול מקטין את זמן התגובה של הנהג בעצירת פתע והנה התברר מניסוי שנערך בחולים אלרגיים שטיפול ב אנטיהיסטמין מהדור הישן, האריך את זמן התגובה אף יותר מהשפעת אלכוהול ולעומתו אנטיהיסטמין מהדור החדש לא השפיעו כלל על מהירות התגובה של הנהג גם במינון כפול מהרגיל.

רוב החולים האלרגים הנזקקים לאנטיהיסטמינים הם חולים קלים הנוטלים את תרופותיהם בכדי שיוכלו להמשיך ולעבוד, ללמוד או לנהוג, הם אינם אמורים להישאר ולנוח בבית כך שהשפעות הלוואי העשויות להתרחש עלולות להוביל לנזק של ממש. החשש הזה הופך למציאותי כשמתברר שהשימוש באנטיהיסטמינים נפוץ בקרב נהגים בכלל ובקרב נהגים שהיו מעורבים בתאונות דרכים במיוחד, ושאנטיהיסטמינים נמצאו גם כאחראים העיקריים לתאונות עבודה, הרבה יותר מאשר תרופות אחרות ובכלל זה תרופות נרקוטיות.

מחקרים חדשים הביאו להבנה טובה יותר של השפעות התרופות האנטיהיסטמיניות ולמרות שהאנטיהיסטמינים מהדור השני הוגדרו בהתחלה ככאלו שאינם גורמים לנמנום חלקם חזר והוגדר מחדש כבעל השפעה מנמנת.


פירסום ושיווק של תרופות ללא מרשם עלול לגרום לתחושת ביטחון מופרזת מצד המטופלים
לאחרונה אושר בארץ השיווק של חלק מהאנטיהיסטמינים הותיקים ללא צורך במרשם רופא, מה שמאפשר לחברות התרופות לפרסם את התרופות ישירות לקהל הרחב, דבר שהוא אסור על פי חוק לגבי תרופות הדורשות מרשם רופא. הפרסומת הרבה באמצי התקשורת יחד עם האפשרות לרכוש את אותם אנטיהיסטמינים כתרופות ללא מרשם רופא גורמת לחולים לתחושת ביטחון מופרזת לגבי בטיחות התרופה, תחושה שהיא למעשה מופרכת לחלוטין. התרופות הנמכרות ללא מרשם הן אמנם תרופות ותיקות אך לאו דווקא יעילות או בטוחות יותר לשימוש והן בד"כ טובות פחות מאלו הניתנות לרכישה רק באמצעות מרשם.

החולים שרוכשים את התרופות האנטיהיסטמיניות שמשווקות חופשי וללא מרשם נוטים לשכוח שמדובר בתרופה שיש לקחת רק פעם ביום והם עשויים ליטול אותה כמו שנוטלים אקמול למשל : פעמיים או אפילו שלוש ביום ובכך להגיע למינונים גבוהים שהסיכוי בהם לתופעות לוואי כמו ירידה בערנות, למשל, הן גבוהות במיוחד.

התרופות הזוכות לפרסום מסחרי ברדיו ובטלוויזיה הן לאו דווקא התרופות הטובות יותר
שפע התרופות האנטיהיסטמיניות שניתן למצוא כיום בשוק מעיד על הניסיון המתמיד של חוקרים ברחבי העולם ושל חברות התרופה לפתח תרופה אולטימטיבית כנגד אלרגיה והוא כמובן מבורך, אלא שלעיתים קרובות שפע התרופות דווקא עלול לבלבל את החולה, את הרופא שלו ואת הרוקח והם שלושתם עלולים לתהות מי היא התרופה הטובה ביותר.

חשוב לכן לזכור שהתרופות הזוכות לפרסום מסחרי ברדיו ובטלוויזיה הן לאו דווקא התרופות הטובות יותר ושתרופות רבות כנגד אלרגיה אינן זוכות להגיע לידיעת הציבור למרות יעילותן ובטיחותן הרבה יותר וזאת לפעמים עקב שיקולים כלכליים הקשורים בעלות הגבוה יחסית של התרופות לספקי הבריאות השונים ("קופות החולים").

בחירת הטיפול המתאים
בחירה נכונה של טיפול תרופתי לחולים הסובלים מאלרגיה היא דוגמא מצוינת לחשיבות הציווי הזה ולכן חשוב שהן החולים והן הרופאים בקהילה יבינו את החשיבות הרבה בבחירת התרופה האידיאלית לאלרגיה מתוך האפשרויות הרבות שקיימות: תרופה שתפעל במהירות אך לזמן ממושך, באופן יעיל ובמינימום תופעות לוואי גם כאשר היא ניתנת במינון גבוה או ביחד עם תרופות אחרות.
ואכן לאחרונה פותחו נגזרות חדשות של תרופות אנטיהיסטמיניות הנמצאו כיעילות ובטוחות ביותר , חלקן עדיין יקר מהרגיל ודורש מרשם רופא ולכן יש צורך לשקול את המתן שלהם בכל מקרה ומקרה.

לסיכום:

סך הכל הטיפול התרופתי כיום באלרגיה באמצעות התרופות האנטיהיסטמיניות הוא בטוח ויעיל אבל יש סוגים שונים של תרופות ותמיד ניתן לשאוף ליותר בטיחות וגם ליותר יעילות, כך שאם אתה או את מטופלים באנטיהיסטמינים בררו יחד עם הרופא המומחה את האפשרות לעבור לטיפול יעיל ובטוח יותר.


 
לייבסיטי - בניית אתרים