אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

מניעת אלרגיה ואסתמה - הכנה לביה"ס

אנחנו מתקרבים במהירות אל סוף החופש הגדול ויותר ויותר הורים פונים אליי לשם ייעוץ והדרכה לקראת פתיחת שנת הלימודים .

הילד עולה לכתה א' או נכנס לגן, יש מורה חדשה, ביה"ס חדש , הנחיות חדשות - המון חשש מצד ההורים לילדים אלרגיים לפני התחלת שנת הלימודים

לכן ניסיתי לסכם כמה עצות חשובות פה.

 

הילדים שלנו מבלים שמונה שעות ביום, כשישה ימים בשבוע בסביבה בית ספרית וחשוב מאד שאנחנו נעשה כל שביכולתנו כדי למנוע מהם התקף אלרגיה או אסתמה בזמן שהם שם.

 

אבל לצערי לא כל ההורים יודעים לספק לבתי הספר את המידע הדרוש על אלרגיות של הילד או האסתמה, ולא כל בתי הספר מוכנים ליצירת סביבה מוגנת או ערוכים למקרי חירום.

 

הצעד הראשון הוא לפנות לרופא האלרגיה שלך

 

פנו לרופא האלרגיה לשם בצוע הערכה מחודשת, תיזכור והדרכה. ודאו שאתם - וילדכם - יידעו מתי ואיך להשתמש בתרופות נוגדות האלרגיה  כולל המשאף לאסטמה ומזרק האפיפן  עבוד עם הרופא שלך כדי לוודא שהילד שלך מבין למה הוא אלרגי, איך להמנע מכך, איך לזהות את ההתקף ואיך לנהוג בשעת חירום.

הילד גודל משנה לשנה וככל שהוא גדל  ניתן לתת יותר אחריות

 

במיקרה של אסתמה או אלרגיות אחרות חשוב להבין מהרופא אילו תרופות יש להביא לבית הספר. ואם יש צורך בכך, בקש ממנו להכין עבורכם תוכנית פעולה המתארת ​​את השלבים שעל הילד ועל צוות בית הספר לנקוט במקרה של תגובה אלרגית או התקף אסטמה.

במיקרה של אסתמה חשוב להבין האם יש להמנע מפעילויות ספורטיביות  או להפך   ובאיזה משאף להשתמש לפני או אחרי פעילות שכזו במידה וקיימת אסטמה של המאמץ

 

דברו עם בית הספר

 

יש לוודא עם צוות בית הספר שהם ערוכים חהגן ולטפל בילד : המנהלת ,  מרכזת השכבה, המורה, החובש… וכדומה….  יש לשאול מי אחראי על בעיות בריאות התלמיד ולדבר עם אותו אדם. יש לספק את כל המידע הרפואי שיש לך כבר מהרופא שלך ולשאול אם כל מידע נוסף נדרש.

בנוסף, וודא היטב שהצוות יודע מה לעשות במיקרה של התקף ושהוא יודע היכן תרופותיו של הילד.

 

אם לילד שלך יש אלרגיה למזון, שוחח עם בית הספר כדי לראות שהקפיטריה או שירות ההסעדה של הצהרון  יכולים לספק ארוחות ללא האלרגנים.  אם לא, יש לארוז ארוחות צהריים וחטיפים, ולוודא כי הילד שלך מבין את החשיבות של לא לשתף מזון עם תלמידים אחרים.

 

עזור למורה לדאוג בעת חגיגות וקבלות שבת לממתקים שאינם אלרגנים ולמד את ילדך  כיצד לבדוק תוויות מזון לאלרגנים ידועים. למד אותו גם להמנע מכל מזון או ממתק שהוא אינו יודע בודאות מה הוא מכיל.

 

אני תמיד ממליץ להורים להדריך אישית את המורה והצוות . להזכיר להם עד כמה חמורה עלולה להיות האלרגיה ומהם סימניה ודרכי הטיפול.  להזכיר להם ולילד עצמו מתי הוא עלול להחשף למזון האלרגני והאילו צורות הוא מגיע.

כבר נתקלתי במורים או גננות שלא ידעו למשל שחלבה הוא ממתק שעשוי משומשום, למשל.

 

חשוב גם ליצור קשר עם וועד הכיתה ועם שאר ההורים ולתזכר אותם לגבי האלרגיה . במיוחד לקראת אירועם חברתיים משותפים.

 

חלק מהילדים עלולים לסבול גם מאלרגיות לחיות מחמד שלפעמים מביאים לחוג או שיעור טבע ולפעמים נחשפים אליהם בפינת החי ולכן חשוב לדאוג שהחשיפה של הילד האלרגי לחיות תצומצם למינימום … אבל בלי שהוא ירגיש שהוא מפסיד ושהוא חריג…. יש הרבה חיות וטבע אליהם הוא יכול להחשף ללא חשש.

 

אסטמה: למנוע התקפות

 

בתי הספר מהווים סיכונים מיוחדים לילדים עם אסתמה, מכמה סיבות.

ראשית, פעילות גופנית היא גורם שכיח להתקפות אסתמה, ולכן שיעור התעמלות יכול להציג אתגרים בפני תלמידים מסוימים. למנסקה אומרת שאסטמה המניעה פעילות גופנית אינה אמורה למנוע מהילדים להשתתף בחינוך גופני, אך ייתכן שהסטודנטים הנוטים לבעיה צריכים להשתמש במשאף אסטמה תחילה, ועליכם תמיד להחזיק אחד על היד.

 

אסתמה עשוייה כמובן להחמיר עקב שאיפת אבק ולכן חשוב להנחות את הילדים של להחשף לאבק בבית בספר כמו למשל בעת ניקיון הכיתה או החצר

 

ואחרון, חזרה לבית הספר או לגן מגדילה את החשיפה לנגיפים שעלולים לגרום להצטננות או לשפעת, וזה יכול להגביר את הסיכון להתקף אסתמה. אז זה חשוב לילדים עם נטייה לאסתמה ואלרגיה להתחסן  מוקדם ככל האפשר מדי שנה.

בגלל שאנו יודעים כבר מראש שחודש ספטמבר ואוקטובר הם אחת התקופות הבעייתיות לילדים עם אסתמה לרבים מהם אנ ממליצים להתחיל בטיפול מניעתי קבוע מיד עם תחילת שנת הלימודים

 
לייבסיטי - בניית אתרים