אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

מיתוסים אודות אסטמה

דף הבית >> אסטמה, ובעיות נשימה >> מיתוסים אודות אסטמה

מיתוסים אודות אסטמה והאמת שמאחוריהם

אסטמה היא אחת מהמחלות הנפוצות ביותר בעולם המודרני, וקרוב לוודאי שהסיבה לכך היא אינספור הגורמים השונים אשר עלולים לגרום להתפתחותה. בין אם מדובר באסטמה בקרב ילדים או במצב של אסטמה מבוגרים, מידע הוא הצעד הראשון להתמודדות יעילה עם המחלה במסגרת חיי היום יום שלכם.
  • אסטמה נובעת מבעיה בלב - למרות שבמידה רבה התסמינים של אסטמה כרונית דומים מאוד לתסמינים של בעיות בלב, כמו למשל קשיים בנשימה, האמת לאמיתה היא שאסטמה איננה נובעת מבעיה בלב. ייתכן שהסיבה להתפתחותו של מיתוס זה סביב תופעת האסטמה היא העובדה שרבים מהסובלים מאסטמה מפתחים בעיות בלב, אך עדיין אין פירוש הדבר שאסטמה היא מחלה קרדיו וסקולרית. אסטמה היא בראש ובראשונה הפרעה דלקתית בדרכי הנשימה.

  • רק ילדים סובלים מאסטמה - למרות שאם יש לכם ילדים צעירים רצוי שתשגיחו עליהם כדי למנוע את האפשרות שהם יפתחו אסטמה, חשוב להיות מודעים לכך שאפשרות זו איננה נעלמת לאחר גיל ההתבגרות. אסטמה מבוגרים היא אסטמה אשר מאובחנת בקרב אנשים בגיל עשרים ומעלה. מבין המבוגרים הנמצאים בקבוצת הסיכון ללקות באסטמה ניתן למנות נשים בהיריון או בגיל המעבר, אנשים מבוגרים בעלי מערכת חיסונית חלשה וכדומה.

  • אסתמה היא מחלה רגשית- אסתמה אינה נגרמת בממתח או בעיות נפשיות , בטח שלא בילדים. אבל אין ספק שבעיות רגישות ומתח עלול להחריף את המחלה.  יש מצבים אחרים של קוצר נשימה הקשורים ישירות למתח ולחרדה אך הם אינם קשורים ישירות באסתמה
  • אסטמה נובעת אך ורק מגנטיקה - למרות שתורשה אכן משפיעה במידה ניכרת על הסיכויים לסבול מהתופעה של אסטמה כרונית, ממחקרים שנערכו בשנים האחרונות עולה שהמצב הרבה יותר מורכב מכך. כאמור, גנטיקה משפיעה מאוד על הסיכוי לסבול מאסטמה, אך בסופו של דבר מדובר בגורם אחד לצד לא מעט גורמים אחרים שעלולים לתרום להתפתחות המחלה. בין גורמים אלה ניתן למנות השמנת יתר, גורמים אלרגניים שונים (כמו עובש, אבק וכיוצא באלה), עשן סיגריה ותזונה העשירה במזונות מעובדים ודלה בחומרים נוגדי חמצון.

מספר טיפים אשר יעזרו לכם להתמודד עם אסטמה כרונית

  • הקפידו על תזונה בריאה ומאוזנת - על מנת שתוכלו להתמודד כהלכה עם אסטמה, חשוב שתעשו שיעורי בית ותחנכו את עצמכם לגבי מיני המזונות אשר עלולים לגורם לכם לפתח תגובה בדמות התקף אסטמה. בתור צעד ראשון, תוציאו מהתפריט היומי שלכם כל מזון עתיר בשומנים, פחמימות, סוכרים או שמנים מוקשים. מזונות אלה מעודדים השמנה, אשר בתורה עלולה להגביר את הסיכויים ללקות באסטמה. מומלץ לפנות לתזונאית בעלת ניסיון בטיפול באסטמה, על מנת לקבל תפריט המתאים לצרכים האישיים הייחודיים לכם.
  • תשמרו על סביבה נקייה - בין אם אתם נמצאים בבית ובין אם אתם בעבודה, הסביבה החיצונית עלולה להיות עמוסה במגוון רחב של גורמים אלרגניים שמעודדים אסטמה כרונית. יש אנשים שמגיבים לעובש, יש כאלה שמגיבים לאבק ויש אפילו כאלה שמגיבים למקקים. למרות שלעתים מדובר בעבודה מתישה ומטונפת, חשוב שתעשו את המאמץ הנוסף הזה על מנת לוודא שהסביבה שלכם תהיה נקייה ככל האפשר מגורמים שונים שעלולים להזיק לכם.
  • שמרו מרחק מעשן - כמובן שלא מומלץ לעשן סיגריות (גם אם אינכם סובלים מאסטמה), ויותר מכך, כדאי לשמור מרחק מאנשים מעשנים ואפילו ממדורות, מנגלים וכדומה. כך תוכלו לשמור על הריאות שלכם נקיות, בריאות ומתפקדות יותר לאורך זמן.
 
לייבסיטי - בניית אתרים