אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

הקשר בין מיגרנה לאלרגיה

כאבי ראש הם אחד התסמינים הנפוצים ביותר והמטרידים ביותר ואחד הגורמים העיקריים לפנייה לעזרה רפואית.
יש סוגים רבים של כאבי ראש אך המיגרנה היא המטרידה מכולם. לאנשים הסובלים ממיגרנה היא סיוט שחוזר על עצמו. כאבי ראש, בחילה, קשיי ראייה, עייפות ואובדן ריכוז הן רק חלק מתופעותיה.


מיגרנה ונזלת אלרגית

מחקרים שנערכו לאחרונה מעלים כי יש קשר בין המיגרנה לבין אלרגיה ונזלת וכי בקרב אנשים הסובלים מאלרגיות מופיעה המיגרנה בתדירות ובעוצמה גבוהה יותר.
מחקרים הוכיחו שאנשים שסבלו מאלרגיה וממיגרנה ביחד וטופלו כנגד האלרגיה, ירדה אצלם שכיחות התקפי המיגרנה ועוצמתם. אחד המחקרים שהתקיים ב 2008 והתבסס על סקר שנרך בקב כ 6000 חולי מיגרנה, מצא, כי לנזלת כרונית השפעה רבה על מיגרנות.

יש נטייה לטפל בכל סוגי כאב הראש באותה צורה, בלי להתייחס למקור הכאב. אך עם הגילויים החדשים נראה שיש לשים לב לקיומה של נזלת אצל אותם חולי מיגרנה ולהתייחס לחיסולה כחלק מהטיפול במיגרנה.

לפיכך חולים הסובלים מכאב ראש כרוני צריכים לעבור בירור לנזלת וסינוסיטיס אלרגית ולקבל טיפול בהתאם


תזונה ומיגרנה

גורם נוסף העשוי להשפיע על כאבי הראש הוא המזון אותו אנו אוכלים.

כבר שנים רבות שמנסים לבדוק את הקשר האפשרי בין מזון למגרנות ואכן כבר בשנות השבעים נמצא שחומר הקרוי טיראמין והמצוי במזונות רבים עשוי לגרום להרחבת כלי דם ולהתקפי מיגרנה.

בהמשך השנים מחקרים מבוקרים יותר לא הצליחו להדגים קשר ישיר בין הטיראמין למיגרנה אך עדיין רוב המטפלים בתחום זה ימליצו על ניסיון הימנעות מטיראמין.

הטיראמין עשוי להמצא בשוקולד, גבינות קשות ומוצרים רבים אחרים כמו שמופיע ברשימה בנספח למאמר זה.


מחקרים רפואיים נוספים הראו שיין אדום (ולא יין לבן) אמנם יכול לעורר התקף מיגרנה בחלק מבין חולי המיגרנה. מרבית הסובלים ממיגרנה, לעומת זאת, יכולים לשתות יין אדום ללא כל חשש. עד עתה, לא זוהה מהו המרכיב המדויק ביין האדום שאחראי לכך אך החשד העיקרי נופל על הסולפיטים שהם חומרי שימור המוחדרים בעיקר ליין האדום.

בדומה לסולפיטים הרי גם  המונוסודיום גלוטמט, עלול לגרום לכאב ראש חזק מאוד דמוי מיגרנה. המנגנון המדויק בו גורם המונוסודיום גלוטמט לכאב ראש לא ידוע, אך ייתכן שזוהי תגובה אלרגית, המלווה בהרחבת כלי דם.

חומרי שימור אחרים הם הניטריטים שאופיינים לחלק ממוצרי הבשר, לחומרים אלה יכולת לגרום להרחבת כלי דם ואצל אנשים מסוימים דבר זה יתבטא בכאב ראש חזק כמו מיגרנה.

אלכוהול הוא כמובן חומר חזק מאד המשפיע על המוח ועל מערכת העצבים וכלי הדם וחולים רבים מרגישים כאב ראש אחרי שתיית אלכווהל (כולל "הנגאובר" טיפוסי) ולעיתים גם התפרצויות של כאב ראש מקצבי או מיגרנות של ממש.

 

קפאין לעיות האלכוהול דווא משמש כטיפול בכאבי ראש   אבלך לעיתים כאב הראש מתפרץ לאחר שתיית הקפה מתוך "התמכרות" אלו הנוהגים לשתות מספר כוסות קפה ביום עולים לפתח כאב ראש במידה והם לא יקבלו את מנת הקפאין שלהם בזמן !כיוון שאין קשר ברור בין המזון למיגרנות הרי שכל אחד צריך לבדוק את עצמו ולראות מה הקשר האינדיבואלי אצלו בין המזון לכאבי הראש

ולכן מעבר לבדיקות אלרגיה הדרך הנכונה להעריך את השפעת כל גורם על התפתחות כאב ראש, היא לנהל רישום מסודר של מוצרי מזון שאכלתם, וזמני הכאב, ולבצע הערכה של הקשר ביניהם לאחר מכן.

ברשימה המצורפת יש דוגמאות למוצרי מזון שתאורטית עשויים לגרום לכאבי ונסו ללמוד מרשימה זו אך לאו דווקא להפסיק את צריכתם באופן גורף - זיכרו שלפעמים המנעות ממזון זה כאב ראש לא קטן…


חמוצים וכבושים

גבינות קשות ומיושנות כולל צהובות ופרמזן וגבינות כחולות

אלכוהול  ובמיוחד יין אדום

נקניקיות ונקניקים  ובשר משומר

רוטב סויה וטריאקי וטופו

דגים מלוחים ומעושנים

שמרים

סולפיטים

מונוסודיום גלוטמאט

ניטריטים

אספרטם

מיץ הדרים

תאנים

אבוקדו

שוקולד


 
לייבסיטי - בניית אתרים