אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 
תגובות

זהירות פרוביוטיקה ?

האם גם פרוביוטיקה דורשת זהירות ?
פרוביוטיקה היא הכינוי לתוספי תזונה המכילים חיידקי מעיים האמורים להיות טובים ומועילים לגוף

אנחנו בד”כ חיים בשלום עם מילארדי חיידקים שונים, השוכנים בשלווה במערכת העיכול שלנו ועוזרים לנו לעכל נכון את המזון שאנו אוכלים

מחקרים רבים הראו שבמצבי חולי שונים אוכלוסיית חיידקים בריאים אלו עשייה להפגע ולשם שיקומה כדאי ליטול פרוביוטיקה

הפרוביוטיקה עוייה לעזור לאחר טיפולים אנטיביוטיים, בתסמונת המעי הרגיז, מחלות מעי דלקתיות ובבעיות אלרגיות שונות

בד”כ נמכרת הפרוביוטיקה כתוסף מזון בריכוזים ותערובות שונות של חיידקים ולעיתים יצרני המזון מוסיפים כמויות קטנות של פרובוטיקה גם למזון עצמו כמו ביוגורטי הביו למינהם

 

אלא שהפרוביוטיקה פעמים רבות כלל לא מועילה ואפילו עשוייה גם להזיק

כך למשל נמצא במחקר שפורסם ב 2018 נמצא שפרוביוטיקה מסויימת דווקא הקשתה על ההחלמה מזהום במערכת העיכול ויש מחקרים רבים אחרים שכשלו בהוכחת יעילות של הטיפולים הפרוביוטיים

 

בעייה חשובה נוספת היא מתן פרוביוטיקה לחולים עם בעיה במערכת החיסונית או במערכות רגישות אחרות.

חולים אלו עשויים לפתח זהום בעקבוות מתן פרוביוטיקה שכן החיידקים הלכאורה טובים עלולים לשגשג יתר על המידה ולגרום לזיהום אפילו באיברים חיוניים .

כך למשל התבשרנו השבוע על מיקרה פה בארץ של דלקת במסתמי הלב שהתרחשה עקב חיידק פרוביוטי בשם אלקזאי1 שהתיישב על מסתמי לב פגומים וגרם לזיהום שהתפשט אפילו למוח.

 

מדובר כמובן במיקרה נדיר מאד שהתרחש בחולה עם בעיה בלב ששחשפה אותו לזהום ולכן אין במיקרה נדיר זה בכדי להשפיע על שיווק וצריכת הפרוביוטיקה בארץ ובעולם

אבל יש לזכור שבמידה ואתם או בני משפחתכם סובלים מבעיה בבמערכת החיסונית (המערכת האימונולוגית) כולל גם מצבים לאחר טיפול אונקולוגי, השתלת איברים או פגיעות בלב ובכלי הדם - כדאי להוועץ עם רופא מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה טרם נטילת פרוביוטיקה.

 
לעמוד הפוסט תאריך: 24/09/2018 12:12:00 תגובות:
תגובות

הטיפול בנזלת אלרגית

נזלות אלרגיות עונתיות מאמללות חייהם של מילוני חולים בעולם
 
לכן, בניסיון להקל על חלק מהאי נוחות, מומחים משתי קבוצות מובילות של מומחי אלרגיה יצרו כוח משימה שהוציא הנחיות עבודה מומלצות על הדרכים הטובות ביותר להפחתת הסימפטומים המטרידים של הנזלת האלרגית .
 
ההנחיה הבולטת ביותר בקווים המנחים היא ההמלצה להעזר ברוב החולים בתרססיסם אנטידלקתיים ממשפחת הקורטיקוסטרואידים 
תרסיסים אלו קלים לשימוש, זמינים וגם זולים יחסית. הם כוללים תרסיסים כמו Allegro Flixonase Avamys Steronase Nasacort, Nasonex, Flonase ו Rhinocort,  
 
אבל הסיבה החשובה ביותר שבגללה המומחים ממליצים על תרסיסי האף היא כי הם בדרך כלל יעילים ובטוחים  יותר מאשר סוגים אחרים של תרופות לאלרגיה לטיפול הראשוני של אלרגיות עונתיות, על פי ההנחיות החדשות.
 
אך תרסיסים האף אינם מושלמים: 
הם יכולים לגרום לגירוד של האף, יובש האף ודימום מהאף, . אבל באמצעות טכניקת ריסוס נאותה ניתן לעזור להפחית את תופעות הלוואי האלה.  
  
ההנחיות החדשות ממליצות על תרסיס סטרואידים באף כטיפול ראשוני לאנשים בגילאי 12 ומעלה במקום אנטיהיסטמינים בכדוריןם או סירופים 
רק עבור חולים שהסטרואידים באף אינם עוזרים להם מספיק , ניתן להוסיף  אנטיהיסטמינים או נוגדי קולטן לאוקוטרינים בכדי להפחית את הסימפטומים.
 
כמובן שההנחיות ממשיכות להזהיר מפני התרסיסים וטיפות האף המכילות אוטריבין אלרין קסבילווטי וכדומה שעשויים לפגוע ברירירת האף ולגרום להתמכרות 

יש לזכור שלכל חולה יש להתאים את הטיםפול הספציפי עבורו בהתאם לחומרת הנזלת, סוג התסמינים ותדירותם וחומרתם ומדובר רק בקווים מנלחים כלליים
 
הקווים המנחים החדשים פורסמו באינטרנט בנובמבר בכתב העת Annals of Internal Medicine.
 
לעמוד הפוסט תאריך: 31/12/2017 11:25:00 תגובות:
תגובות

שחקן חדש בטיפול באסתמה

שחקן חדש בטיפול באסתמה ואלרגיה 
 

במאמר שפורסם במהלך חודש ספטמבר 2017 בכתב העת New England Journal of Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי התרופה הביולוגית החדשה Tezepelumab הפחיתה את תדירות התקפי האסתמה ושיפרה את תפקוד הריאה בחולים עם אסתמה בדרגה בינונית-עד-חמורה.

תרופה זו הניתנת בזריקות היא תרופה ביולגית המהווה למעשה נוגדן נגד מולקולה בשם TSLP .
TSLP התגלתה כחומר המופרש בעיקר מתאי האפיתל של העור או דרכי הנשימה כתגובה לגירויים שונים והיא מחקה את פעולתם של חומרים מעוררי דלקת של המערכת החיסונית כמו IL17 ובכך גורמת לדלקת בד"כ הנשימה ובעור וכנראה גם באברים חיוניים אחרים.
לכן נעשה כיום מאמץ לבלום חומר זה ובכך למנוע את הדלקות האלרגיות בעור ובריאות... ואכן התרופה החדשה הצליחה בכך.
מדובר בטיפול ראשון מסוגו באסתמה מקבוצה זו של טיפולים ואני מאמין שהוא יימצא גם יעיל בבעיות אלרגיות  אחרות כמו למשל דרמטיטיס אטופית ואורטיקריה....לעמוד הפוסט תאריך: 12/09/2017 09:04:00 תגובות:
תגובות

הרבה שאלות וקצת תשובות לגבי תגר

זה עתה התפרסם דבר מותו של ילד בארה"ב שככל הנראה פיתח תגובה אנפילקטית קשה ונפטר בעת בצוע תגר עם חלב אפוי במרפאת אלרגיה בבה"ח

מדובר ככל הנראה בדיווח ראשון מסוגו בעולם אך הפרטים המדויקים אינן ידועים עדיין

אז הנה כמה תשובות לכמה שאלות שקיבלתי מהורים מודאגים
 

מדוע מבצעים תגר ?

התגר היא הדרך הוודאית ביותר בכדי לקבוע האם ילד הוא באמת אלרגי ועד כמה הוא אלרגי. יש צורך בווידוי שכזה כאשר יש סימני שאלה לגבי משמעות בדיקות האלרגיה או במידה ויש צורך לקבוע את רמת הסף או סוג התגובה הצפוייה

האם חשוב  לבצע תגר והאם הוא תמיד מדויק ?

בצוע תגר הוא מיותר במצבים שבהם האלרגיה ברורה או כשהאלרגיה היא קשה כי אז הסיכון רב מהתועלת.

יש מקומות בעולם שבהם מרבים לבצע תגר ולדעתי ולדעת אחרים לא תמיד יש בכך צורך.

יש גם לזכור שהתגר אינו תמיד מדויק - לעיתים בתהליך התגר הילד מפתח עמידות זמנית למזון , ובחשיפה חוזרת במועד אחר לפתע אין סבילות והילד יכול להגיב בתגובה קשה.

האם התגר הוא טיפול ?

התגר מהווה רק בדיקה לקיומה של האלרגיה בפועל, אין מדובר בטיפול . אבל הרבה פעמים כשאנו נוכחים לדעת שהאלרגיה אינה קשה מדי אנחנו יכולים לנצל את התגר ולהמשיך ממנו לטיפול באלרגיה במה שמכונה אימונותרפיה פומית - כלומר חשיפת הילד האלרגי למינונים הולכים וגדלים של המזון על מנת לפתח עמידות.

מה זה תגר עם חלב אפוי ?

אנחנו יודעים שחלק גדול מהילדים שסובלים מאלרגיה לחלב, יכולים לאכול מוצרים המכילים כמות לא גדולה מדי של חלב שעבר אפייה כמו למשל עוגה חלבית. אנחנו יכולים לבדוק זאת באמצעות תגר עם חלב אפוי ולנצל זאת הלאה לשם יצירת חיסוניות (אימונותרפיה) כלפי חלב אפוי ואפילו כלפי חלב בלבד.

טיפול זה בחלב אפוי נחשב טיפול קל בהרבה יחסית לטיפול המתבצע עם חלב ניגר.

מדוע קרה המקרה הטרגי בארה"ב

אני לא יודע מה בדיוק קרה שם אך יתכנו מספר גורמים שיש לשים אליהם לב:

  1. ייתכן שבטעות התגר בוצע מהר מדי או עם כמות גדולה מדי של חלב

  2. ייתכן שהילד היה באותו יום במצב בריאותי לא טוב כמו למשל אסתמה לא מאוזנת או חולי אחר - אסתמה מהווה גורם סיכון לתגובות אלרגית מסוכנות

  3. ייתכן שהילד נטל באותו יום תרופה כמו נורופן - אנחנו יודעים שתרופה זו עלולה להחמיר תגובות אלרגיות

 

אם יש עוד שאלות בנושא אשמח לענות עליהם

 

ליבי עם משפחתו של הילד ומאחל בהצלחה ובריאות שלמה לכל הילדים והמשפחות עם אלרגיות למזון

 

 
לעמוד הפוסט תאריך: 03/08/2017 13:29:00 תגובות:
תגובות

סוף החופש הגדול

שנת הלימודים בפתח וגם האלרגיות והאסתמה ...

אנחנו מתקרבים במהירות אל סוף החופש הגדול ויותר ויותר הורים פונים אליי לשם ייעוץ והדרכה לקראת פתיחת שנת הלימודים .

הילד עולה לכתה א' או נכנס לגן, יש מורה חדשה, ביה"ס חדש , הנחיות חדשות - המון חשש מצד ההורים לילדים אלרגיים לפני התחלת שנת הלימודים

לכן ניסיתי לסכם כמה עצות חשובות פה.

 

הילדים שלנו מבלים שמונה שעות ביום, כשישה ימים בשבוע בסביבה בית ספרית וחשוב מאד שאנחנו נעשה כל שביכולתנו כדי למנוע מהם התקף אלרגיה או אסתמה בזמן שהם שם.

 

אבל לצערי לא כל ההורים יודעים לספק לבתי הספר את המידע הדרוש על אלרגיות של הילד או האסתמה, ולא כל בתי הספר מוכנים ליצירת סביבה מוגנת או ערוכים למקרי חירום.

 

הצעד הראשון הוא לפנות לרופא האלרגיה שלך

 

פנו לרופא האלרגיה לשם בצוע הערכה מחודשת, תיזכור והדרכה. ודאו שאתם - וילדכם - יידעו מתי ואיך להשתמש בתרופות נוגדות האלרגיה  כולל המשאף לאסטמה ומזרק האפיפן  עבוד עם הרופא שלך כדי לוודא שהילד שלך מבין למה הוא אלרגי, איך להמנע מכך, איך לזהות את ההתקף ואיך לנהוג בשעת חירום.

הילד גודל משנה לשנה וככל שהוא גדל  ניתן לתת יותר אחריות

 

במיקרה של אסתמה או אלרגיות אחרות חשוב להבין מהרופא אילו תרופות יש להביא לבית הספר. ואם יש צורך בכך, בקש ממנו להכין עבורכם תוכנית פעולה המתארת ​​את השלבים שעל הילד ועל צוות בית הספר לנקוט במקרה של תגובה אלרגית או התקף אסטמה.

במיקרה של אסתמה חשוב להבין האם יש להמנע מפעילויות ספורטיביות  או להפך   ובאיזה משאף להשתמש לפני או אחרי פעילות שכזו במידה וקיימת אסטמה של המאמץ

 

דברו עם בית הספר

 

יש לוודא עם צוות בית הספר שהם ערוכים חהגן ולטפל בילד : המנהלת ,  מרכזת השכבה, המורה, החובש… וכדומה….  יש לשאול מי אחראי על בעיות בריאות התלמיד ולדבר עם אותו אדם. יש לספק את כל המידע הרפואי שיש לך כבר מהרופא שלך ולשאול אם כל מידע נוסף נדרש.

בנוסף, וודא היטב שהצוות יודע מה לעשות במיקרה של התקף ושהוא יודע היכן תרופותיו של הילד.

 

אם לילד שלך יש אלרגיה למזון, שוחח עם בית הספר כדי לראות שהקפיטריה או שירות ההסעדה של הצהרון  יכולים לספק ארוחות ללא האלרגנים.  אם לא, יש לארוז ארוחות צהריים וחטיפים, ולוודא כי הילד שלך מבין את החשיבות של לא לשתף מזון עם תלמידים אחרים.

 

עזור למורה לדאוג בעת חגיגות וקבלות שבת לממתקים שאינם אלרגנים ולמד את ילדך  כיצד לבדוק תוויות מזון לאלרגנים ידועים. למד אותו גם להמנע מכל מזון או ממתק שהוא אינו יודע בודאות מה הוא מכיל.

 

אני תמיד ממליץ להורים להדריך אישית את המורה והצוות . להזכיר להם עד כמה חמורה עלולה להיות האלרגיה ומהם סימניה ודרכי הטיפול.  להזכיר להם ולילד עצמו מתי הוא עלול להחשף למזון האלרגני והאילו צורות הוא מגיע.

כבר נתקלתי במורים או גננות שלא ידעו למשל שחלבה הוא ממתק שעשוי משומשום, למשל.

 

חשוב גם ליצור קשר עם וועד הכיתה ועם שאר ההורים ולתזכר אותם לגבי האלרגיה . במיוחד לקראת אירועם חברתיים משותפים.

 

חלק מהילדים עלולים לסבול גם מאלרגיות לחיות מחמד שלפעמים מביאים לחוג או שיעור טבע ולפעמים נחשפים אליהם בפינת החי ולכן חשוב לדאוג שהחשיפה של הילד האלרגי לחיות תצומצם למינימום … אבל בלי שהוא ירגיש שהוא מפסיד ושהוא חריג…. יש הרבה חיות וטבע אליהם הוא יכול להחשף ללא חשש.

 

אסטמה: למנוע התקפות

 

בתי הספר מהווים סיכונים מיוחדים לילדים עם אסתמה, מכמה סיבות.

ראשית, פעילות גופנית היא גורם שכיח להתקפות אסתמה, ולכן שיעור התעמלות יכול להציג אתגרים בפני תלמידים מסוימים. למנסקה אומרת שאסטמה המניעה פעילות גופנית אינה אמורה למנוע מהילדים להשתתף בחינוך גופני, אך ייתכן שהסטודנטים הנוטים לבעיה צריכים להשתמש במשאף אסטמה תחילה, ועליכם תמיד להחזיק אחד על היד.

 

אסתמה עשוייה כמובן להחמיר עקב שאיפת אבק ולכן חשוב להנחות את הילדים של להחשף לאבק בבית בספר כמו למשל בעת ניקיון הכיתה או החצר

 

ואחרון, חזרה לבית הספר או לגן מגדילה את החשיפה לנגיפים שעלולים לגרום להצטננות או לשפעת, וזה יכול להגביר את הסיכון להתקף אסתמה. אז זה חשוב לילדים עם נטייה לאסתמה ואלרגיה להתחסן  מוקדם ככל האפשר מדי שנה.

בגלל שאנו יודעים כבר מראש שחודש ספטמבר ואוקטובר הם אחת התקופות הבעייתיות לילדים עם אסתמה לרבים מהם אנ ממליצים להתחיל בטיפול מניעתי קבוע מיד עם תחילת שנת הלימודיםלעמוד הפוסט תאריך: 29/07/2017 10:11:00 תגובות:
תגובות

חרדה ואלרגיה

אלרגיה למזון וחרדה בילדים

חוקרים מבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת קולומביה ומכללת אלברט איינשטיין לרפואה בחנו את הקשר בין אלרגיה למזון לבין חרדה ודיכאון בקרב מדגם של ילדים אלרגים למזון. התוצאות הראו כי ילדים עם אלרגיה למזון היו בעלי שכיחות גבוהה משמעותית של חרדות .
לא היה לכך לסימפטומים של דיכאון בילדות או לתסמינים של חרדה או דיכאון בקרב ההורים שלהם.
התוצאות התפרסמו בכתב העת Journal of Pediatrics.

 אלרגיות למזון שכיחות יותר בקרב בני הנוער בארה"ב עם אומדנים אחרונים של 8%.

החוקרים בדקו 80 חולים בגילאי 4-12 שנים, בני 8 שנים בממוצע, עם וללא אלרגיה למזון ממרפאות חוץ לילדים בברונקס, ניו יורק.

בקרב הילדים עם אלרגיה למזון, 57% דיווחו על תסמינים של חרדה לעומת 48% מהילדים ללא אלרגיה למזון.

התוצאות מראות כי אלרגיה למזון קשורה במיוחד לחרדה חברתית מוגברת ולחשש מדחייה והשפלה חברתית.

ישנם מספר הסברים אפשריים ליחסים בין אבחון אלרגיה למזון לבין בעיות חרדה חברתית מוגברת בילדים, כל הנושא הזה של ניהול מצב של סכנת חיים ודאי שהוא מעורר חרדה, וילדים עלולים לחוש חרדה חברתית בשל היותם "שונים" מילדים אחרים
חשוב מאד שההואים ידעו לווסת נכון את העומס הרגשי שגורמת האלרגיה למזון ולא יקירנו מהחרדה האישית שלהם על הילדים
גם לעבור מעבר חצייה זה מסוכן מאד לילדים אך אין הצדקה לפתח עקב כך חרדה - אלא רק זהירות יתרה
חרדה אינה מוסיפה בריאות והיא מיותרת לגמרי גם שכשמדובר בבעיה מסוכנת כמו אלרגיה למזון

לעמוד הפוסט תאריך: 04/07/2017 17:28:00 תגובות:
תגובות

אלרגיה מסוכנת לפול ??

השבוע דווח באמצעי התקשורת בארץ על גבר צעיר שנפטר בפתאומיות בעת טיסה לירח הדבש עם רעייתו
האבחנה הראשונית שהוצאה עיי הצוות המטפל ואומצה על ידי התקשורת היה שמדובר בתגובה אלרגית לאוכל שהוגש במטוס עקב חסר ב G6PD 
אבל, למרות שאיני מכיר את פרטי המיקרה מקרוב, הרי שאין ספק שאבחנה זו היא לבטח מוטעת.
לנפטר היה כנראה חסר ידוע ב G6PD  אך ספק רב אם הוא זה שגרם למותו בטיסה .

חסר ב  G6PD הוא אחד החסרים הגנטים הנפוצים בארץ ובעולם. מדובר באנזים המצוי בין השאר בכדוריות הדם האדמותו ומגן עליהם מחימצון יתר.
חסר באנזים יגרום לכדוריות הדם האדומות להפוך ללא יציבות ולהתפרק במהירות ובכך לגרום לאנמיה.
הגורמים העיקריים הם תרופות שונות או אכילת פול 

האנמיה יכולה חלהיות הדרגתית ולהתבטא באנמיה כרונית קלה וכמעט לא מורגשת או שייתכנו ארועים פתאומיים של אנמיה שיתבטאו אז בחולשה , דופק מהיר, צהבת וכדומה.
אלא שגם כשמדובר באנמיה חריפה - הרי שלא מדובר בתגובה של דקות אל בתגובה המתפתחת בתוך יום או יומיים. 
התגובה גם אינה גורמת לסכנת חיים מיידית אלא אולי אם מדובר בתינוקות קטנים ופגיעים או חולים במחלות לב קשות למשל. 
בד"כ הנפגע ירגיש רק חולשה ניכרת והדרגתית ודופק מהיר.
הטיפול אינו טיפול חירום כמו באלרגיה אין צורך באדרנלין או "אנטיהיסטמינים" אלא יש צורך בד"כ בעירוי של כדוריות דם חדשות כלומר מתן מנת דם.
 חסר ב G6PD הוא חסר שיכול לגרום לאנמיה קשה אך אין מדובר באלרגיה למזון העשוייה לגרום לסכנת חיים מידית או אנפילקסיס - ואין להתבלבל בין השניים 
לעמוד הפוסט תאריך: 09/05/2017 10:19:00 תגובות:
תגובות

למה עצוב בתמוז?

 
"....ובתקופת תמוז יוצא השמש מתיקו בשביל לבשל את הפירות ואין העולם יכול לעמוד בו. למה? שאורו קשה." ( תנחומא תצווה , ח')
 
תמוז הוא החודש של תחילת הקיץ, הכל כבר חם מואר ובכל זאת יש אנשים שמרגישים בו עצובים... הפסיכולוגים מכנים את התופעה העונתית הזו "עצבות עונתית של הקיץ"  או Seasonal Affective Disorder = SAD Summer 
 
לגבי עצבות החורף על כך כולם מסכימים שמדובר בהשפעת היום המתקצר והירידה בכמות האור שגורמת לשינויים בהפרשות ההורמונים והתמתווכים במוח כמו למשל הסרטונין.  אבל מדוע בקיץ זה גם קורה ?
למה עצוב בתמוז ?

מחקר שבוצע לפני מספר שנים מצא קשר סטטיסטי בין עצבות הקיץ הזו לבין כמות האבקנים שמקורם בפריחת האביב והאלרגיה שהם גורמים.
התיאוריה שהתפתחה עקב ממצאים אלו מדברת על כך שהאלרגיה שמתעוררת עקב "קדחת השחת" של האביב גורמת בחולים האלרגים לא רק לנזלת, עיטושים, דמעת ושיעול - אלא גם לשינויים דלקתיים המתפשטים בכל מערכות הגוף. שינויים שגורמים גם לירידה במצב הרוח ולירידה בחיוניות. 

לפני מספר חודשים התפרסם מחקר מפתיע נוסף. בניסיוי שבוצע בעכברי מעבדה באוסטריה. החוקרים מצאו שחשיפה של עכברים לאבקני צמחים אלרגניים גרמה לשינויים במוחם של העכברים. הקטנה בפעילות תאי מערכת החיסון מסוג גיליה והגברה בייצור הנוירונים בחלק של המוח הקרוי היפוקמפוס.
כך שממצאים אלו מחזקים גם הם את הקשר שבין האלרגיה העונתית של האביב לבין מצב הרוח שלנו.... 
 
 International journal of child health and human development : IJCHD. 2008;1(3):313-322. Changes in Severity of Allergy and Anxiety Symptoms Are Positively Correlated in Patients with Recurrent Mood Disorders Who Are Exposed to Seasonal Peaks of Aeroallergens. 
Postolache TT, Langenberg P, Zimmerman SA, et al. 

 2016 Jun 28;10:169. doi: 10.3389/fncel.2016.00169. eCollection 2016. Allergy Enhances Neurogenesis and Modulates Microglial Activation in the Hippocampus
לעמוד הפוסט תאריך: 07/05/2017 19:43:00 תגובות:
תגובות

טיפול חדש בדרמטיטיס אטופית

כבר כתבתי על המחקר הזה בעבר אבל כעת זה לגמרי רישמי : תרופה פורצת דרך אושרה בארה"ב לטיפול ב Atopic dermatitis​  דרמטיטיס אטופית

דרמטיטיס אטופית היא מחלת עור אלרגית הגורמת לאקזמה וגרד קשה והיא בעיקר פוגעת בתינוקות וילדים וחולפת עם הזמן אך לרוע המזל מבוגרים רבים ממשיכים לסבול ממנה גם בבגרותם .
מעריכים שבארץ יש כ 300 אלף ילדים ומבוגרים הסובלים ממנה ושליש מהם סובלים ממנה באופן קשה וכרוני
הטיפול עד כה היה מבוסס בעיקר על משחות שונות שלא תמיד עזרו ולעתים גרמו לתופעות לוואי
התרופה החדשה היא נוגדן שפותח בשיטות הנדסה גנטית שמטרתו לעכב פעילות של חלבון IL4 הגורם לבעיות /אלרגיות 
התרופה קרויה Dupilumab​ ניתנת בזריקה כל שבועיים והיא עזרה מאד לחולים 
היא זכתה בימים אלו לאישור ה FDA האמריקאי ואני מניח שכבר השנה תוגש התרופה לאישור גם בארץ  עיי חברת Sanofi-Aventis​
לעמוד הפוסט תאריך: 07/05/2017 19:09:00 תגובות:
תגובות

אנחנו והפוליו


פוליו - שיתוק הילדים - מגפת הלא מתחסנים

הארץ רועשת בימים אלו בשל מגפת הפוליו.....
לא , זה ממש לא מגפה, עד לכתיבת שורות אלו אף אחד לא לקה בפוליו אבל התחושה היא שזה עומד לקרות בכל רגע.
את השורות הבאות כתבתי מתוך נקודת מבטי כרופא שמומחה לאלרגיה ומערכת החיסון וכאב לילדה בת 10 ....


פוליו הוא כינויו של וירוס קטן (ולמעשה יש כמה זנים שלו: 1, 2, 3, ) , הפוליו היה כנראה פה מאז ומתמיד שוכן בעיקר במערכת העיכול שלנו אך לעיתים גם תוקף את מערכת העצבים ואז עשוי לגרום לשיתוק.
בעיקר עלולים להפגע הם ילדים ולכן כינוי המחלה הוא "שיתוק הילדים" אבל צריך לזכור שגם במקומות או בתקופות שבהם היה הוירוס נפוץ - הסיכוי לשיתוק היה קטן ורק אחד מתוך אלף ילדים נגועים היה לוקה בשיתוק.
חשוב גם לזכור שהשיתוק עשוי להיות זמני וחולף ולא תמיד להשאר לתמיד .... אבל למעשה אין טיפול לשיתוק שכזה ויש רק להתפלל שהוא יחלוף מבלי להותיר נזק. 
בשנות החמישים התפשט הפוליו בעולם וגרם לבהלה אך גם למירוץ נגד הזמן בפיתוח  חיסון ולמעשה 2 חיסונים פותחו זה של סאבין הניתןבטיפות דרך הפה וזה של סאלק הניתן בזריקות.
החיסונים למעשה הביאו כמעט להדברת הפוליו מהעולם המערבי וגם מרוב מדינות העולם השלישי.
מסיבה לא ברורה יש מספר מדינות שמסרבות לחסן כנגד הפוליו כמו ניגריה ופקיסטן ששם עדיין הפוליו חי וקיים בכל מקום.
בעולמנו שהפך לאחרונה לכפר גלובלי קטנטן הרי שהיה זה רק עניין של זמן שהפוליו יצליח להתפשט גם לארצות מחוסנות וזה בדיוק מה שקרה בארצנו.
כמויות הפוליו שנמצאו בנגד ומאוחר יותר גם במרכז הארץ הבהירו לאניש משרד הבריאות שלא מדובר במהו קצר טווח וחולף אלא בכמויות גדולות של הוירוס המופרשות למערכת הביוב עיי נשאים רבים המסתובבים בינינו ולכן לא ירחק היום שבו ילד אחד יטעם פרי , ירק או ילגום מים שלא טוהרו דים,  נגיף הפוליו יחדור לגופו ויחולל מחלה.
תיאורטית הילד הזה שיפגע צריך להיות ילד שאינו מחוסן.... מי זה הילד הזה ?
יש כמה וכמה קבוצות של ילדים שאינם מחוסנים לפוליו
1. קודם כל התינוקות הרכים שרק נולדו ושעדיין לא התחילו בתכנית החיסוני
2. ילדים שהוריהם חסרי מודעות לתכנית החיסונים - ילדי פליטים ?, מהגרים חדשים ?  אזורי מצוקה ועוני ?
3. ילדים שהוריהם חוששים מפני החיסונים - בעיקר מדובר  באוכלוסיות מבוססות דווקא השופות באמונות קדומות ופחדים מפני חיסונים בכלל
4. ילדים עם חסר חיסוני שאינם ימסוגלים להתחסן כנגד הפוליו

בואו ננסה לראות כיצד אפשר לעזור לכל אחת מהקבוצות שתארתי:
1. את התינוקות הרכים לא ניתן לחסן מייד אבל יש לזכור שאם האמא מחוסנת הרי שיש סיכוי גדול שנוגדנים כנגד ונגיף הפוליו עברו דרך השילייה לדמו של התינוק ובכך למעשה הם מהווים הגנה על היחלד, גם ההנקה עשוייה לעזור - חלב אם מכיל נוגדנים גם הוא.
2. יש לעודד אוכלוסיות החחיות בשולי החברה לבוא ולהתחסן - זה יההיה בעיקר תפקיד משרד הבירואות , אבל גם אנחנו יכולים לעודד ולעזור
3. קשה מאד להתמודד עם אמונות - טיבען של אמונות  (בניגוד לעובדות) שאין הם בהכרח מבוססות - גם פה חשוב להרגיע ולעודד , אל תיסחפו לתוך כל מה שנרשם באינטרנט - במיוחד כשזה כצוב באצטלה פסאודו מדעית
4. אז מיהם אותם ילדים עם חסר חיסוני ?

הילדים עם החסר החיסוני

בכל הקבוצות שמניתי ניתן לטפל ולמנוע את מחלת הפוליו בעזרת חיסון מתאים  אך הבעיה  הגדולה היא לגבי הילדים עם החסר החיסוני

כאן אנו מבחינים ב 2 קבוצות עיקריות : ילדים שההורים והרופאים שלהם מודעים לכך שקיים חסר חיסוני ולידים שאין מודעות של ההורים והרופ]אים להיותם לוקים במפגם במערת החיסונית.

בקבוצה הראשונה נכללים ילדים המטופילים בתרופות המדכאות את המערכת החיסונית כמו סטרואידם במינון גבוה, טיפולים כמותרפיים, או טיפולים שמטרתם לדכא את המערכת החיסונית כחל מטיפול למשל במחלת מעי קשה כמו קרון, מחלות פרדים, מחלות עור קשות ועוד....
ההורים של ילדים אלו  צריכים לפנות לרופא המטפל ולקבל ממנו הדרכה לגבי מה מותר ומה אסור...

למרות שגם ילדים המטופלים באסתמה והאלרגיה עשויים לקבל תרופות המשפיעות על המערכת החיסונית הרי שבד"כ מדובר במינונים ננמוכים ובצורות מתן שלא יגרמו לחסר או לכשל חיסוני - אם מדובר במשחות, תרסיסים, משאפים או אינהלציות.
לכן אין כל חשש מלחסן כנגד הפוליו ילדים אלרגיים או אסמתיים (אלא אם הם מקביל תרופות חזקות ולא שגרתיות עקב מחלה קשה)

הבעייה הגדולה יותר תנוגעת לאותם ילדים שאינם מאובחנים כבעללי חסר חיסוני.

לעמוד הפוסט תאריך: 25/08/2013 10:21:00 תגובות:
 
לייבסיטי - בניית אתרים