אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

אלרגיה לאגוזי מלך WALNUT   היא סוג של אלרגיה למזון הנגרמת מתגובה חיסונית לחלבונים המצויים באגוזי מלך. התגובה יכולה להיות קלה או חמורה, ועלולה לגרום לתסמינים החל מפריחה בעור וגרד ועד אנפילקסיס, תגובה אלרגית מסכנת חיים.

אֶפִּידֶמִיוֹלוֹגִיָה:
אלרגיה לאגוזים היא אחת האלרגיות הנפוצות ביותר לאגוזים, המשפיעה על כ-0.2% מהאוכלוסייה בארצות הברית. זה שכיח יותר אצל מבוגרים מאשר בילדים ושכיח יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. אלרגיה לאגוזים שכיחה יותר גם אצל אנשים עם היסטוריה של אלרגיות אחרות, כגון קדחת השחת, אסטמה ואלרגיות אחרות למזון.

היסטוריה טבעית:
אלרגיה לאגוזים יכולה להתפתח בכל גיל, אך היא מופיעה לרוב בילדות או בגיל ההתבגרות. אנשים עם היסטוריה משפחתית של אלרגיות נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח אלרגיה לאגוזים. חומרת התגובה עשויה להשתנות עם כל חשיפה לאלרגן, ואפילו כמות קטנה של אגוז עלולה לגרום לתגובה קשה אצל אנשים מסוימים.

תגובתיות צולבת:
אנשים עם אלרגיה לאגוזים עשויים להיות אלרגיים גם לאגוזים אחרים, כגון אגוזי פקאן, קשיו ואגוזי לוז, בשל נוכחותם של חלבונים דומים. זה ידוע בשם תגובתיות צולבת. בנוסף, אנשים מסוימים עם אלרגיה לאגוזים עשויים לחוות תגובתיות צולבת עם מזונות אחרים, כגון בוטנים, שומשום וסויה.

החלבונים הספציפיים באגוזי מלך המעוררים תגובה אלרגית וגורמים לאלרגיה לאגוזים עדיין לא מובנים במלואם. עם זאת, חוקרים זיהו מספר חלבוני אגוזי מלך שעשויים להיות אחראים לתגובה האלרגית. שני החלבונים הנחקרים ביותר הם Jug r 1 ו- Jug r 3, שנמצאים בגרעין האגוז ובקליפת האגוז, בהתאמה. חלבונים אחרים שעשויים להיות מעורבים באלרגיה לאגוזים כוללים Jug r 2, Jug r 4 ו-Jug r 5.

חשוב לציין שאנשים מסוימים עם אלרגיה לאגוזים עשויים להיות אלרגיים לאחד או יותר מהחלבונים הספציפיים הללו, בעוד שאחרים עשויים להיות אלרגיים לחלבונים שונים או לשילובים של חלבונים.

אבחון וטיפול:
אבחון אלרגיה לאגוזים כולל שילוב של בדיקות עור, בדיקות דם ואתגרי מזון. טיפול באלרגיה לאגוזים כרוך בהימנעות מכל צורות של אגוזי מלך, כולל אלו המצויים במוצרי מאפה, רטבים ומזונות אחרים. במקרה של תגובה אלרגית, ניתן לרשום מזרק אוטומטי לאפינפרין כדי לסייע בניהול הסימפטומים.

לסיכום, אלרגיה לאגוזים היא אלרגיה נפוצה למזון שעלולה לגרום לתגובות אלרגיות קלות עד קשות. אנשים עם אלרגיה לאגוזים צריכים להימנע מאגוזים ואגוזים אחרים, ועליהם להיות מודעים לפוטנציאל של תגובתיות צולבת עם מזונות אחרים. עם אבחון וניהול נכון, אנשים עם אלרגיה לאגוזים יכולים לחיות חיים בריאים ובטוחים.

 
לייבסיטי - בניית אתרים