אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

אלרגיה לבוטנים היא סוג של אלרגיה למזון הנגרמת מתגובה חיסונית לחלבונים המצויים בבוטנים. התגובה יכולה להיות קלה או חמורה, ועלולה לגרום לתסמינים החל מפריחה בעור וגרד ועד אנפילקסיס, תגובה אלרגית מסכנת חיים.

אֶפִּידֶמִיוֹלוֹגִיָה:
אלרגיה לבוטנים היא אחת מאלרגיות המזון הנפוצות ביותר, המשפיעה על כ-1-2% מהאוכלוסייה בארצות הברית. זה שכיח יותר בילדים מאשר מבוגרים ושכיח באותה מידה בשני המינים. אלרגיה לבוטנים שכיחה יותר גם אצל אנשים עם היסטוריה של אלרגיות אחרות, כגון אקזמה, אסטמה ואלרגיות אחרות למזון.

היסטוריה טבעית:
אלרגיה לבוטנים יכולה להתפתח בכל גיל, אך היא מופיעה לרוב במהלך הילדות. אנשים עם היסטוריה משפחתית של אלרגיות נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח אלרגיה לבוטנים. חומרת התגובה עשויה להשתנות עם כל חשיפה לאלרגן, ואפילו כמות קטנה של בוטנים עלולה לגרום לתגובה חמורה אצל אנשים מסוימים.

תגובתיות צולבת:
אנשים עם אלרגיה לבוטנים עלולים להיות אלרגיים גם לקטניות אחרות, כגון פולי סויה, אפונה ועדשים, עקב נוכחותם של חלבונים דומים. זה ידוע בשם תגובתיות צולבת. בנוסף, אנשים מסוימים עם אלרגיה לבוטנים עשויים לחוות תגובתיות צולבת עם מזונות אחרים, כגון אגוזי עץ ושומשום.

החלבונים הספציפיים בבוטנים המעוררים תגובה אלרגית וגורמים לאלרגיה לבוטנים עדיין לא מובנים במלואם. עם זאת, חוקרים זיהו מספר חלבוני בוטנים שעשויים להיות אחראים לתגובה האלרגית. שני החלבונים הנחקרים ביותר הם Ara h 1 ו-Ara h 2, שנמצאים בגרעין הבוטנים. חלבונים אחרים שעשויים להיות מעורבים באלרגיה לבוטנים כוללים Ara h 3, Ara h 6 ו-Ara h 7.

חשוב לציין שאנשים מסוימים עם אלרגיה לבוטנים עשויים להיות אלרגיים לאחד או יותר מהחלבונים הספציפיים הללו, בעוד שאחרים עשויים להיות אלרגיים לחלבונים שונים או לשילובים של חלבונים.

אבחון וטיפול:
אבחון אלרגיה לבוטנים כולל שילוב של בדיקות עור, בדיקות דם ואתגרי מזון. טיפול באלרגיה לבוטנים כרוך בהימנעות מכל צורות הבוטנים, כולל אלו המצויים במוצרי מאפה, רטבים ומזונות אחרים. במקרה של תגובה אלרגית, ניתן לרשום מזרק אוטומטי לאפינפרין כדי לסייע בניהול הסימפטומים.

טיפול בחשיפה (אימונותרפיה) הוא טיפול שניתן לבצע במסגרת vnrptv akbu כדי לנסות להפחית את הרגישות לבוטנים ולשפר את הסבילות לבוטנים.

לסיכום, אלרגיה לבוטנים היא אלרגיה נפוצה למזון שעלולה לגרום לתגובות אלרגיות קלות עד קשות. אנשים עם אלרגיה לבוטנים צריכים להימנע מבוטנים וקטניות אחרות, ועליהם להיות מודעים לפוטנציאל של תגובתיות צולבת עם מזונות אחרים. עם אבחון וניהול נכון, אנשים עם אלרגיה לבוטנים יכולים לחיות חיים בריאים ובטוחים.

 
לייבסיטי - בניית אתרים