אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

טיפולים ביולוגיים חדשים אלו לאלרגיות מציעים אפשרויות נוספות לחולים שאינם מגיבים לתרופות מסורתיות. עם זאת, הם בדרך כלל יקרים יותר מטיפולים מסורתיים ועשויים לדרוש מינון או מתן תכופים יותר על ידי איש מקצוע בתחום הבריאות.

טיפולים ביולוגיים באלרגיות הם סוג של טיפול המכוון למולקולות ספציפיות המעורבות בתגובה האלרגית. טיפולים אלו משתמשים במולקולות מהונדסים ביולוגית, כגון נוגדנים חד שבטיים, כדי לחסום או להפחית את הפעילות של תאי מערכת החיסון ומולקולות המעוררות תגובות אלרגיות.

תגובות אלרגיות מתרחשות כאשר מערכת החיסון מזהה בטעות חומרים בלתי מזיקים, כגון אבקה, קרדית אבק או מזונות מסוימים, כאיום ומשגרת תגובה חיסונית. תגובה זו כוללת שחרור של היסטמינים ומולקולות דלקתיות אחרות, מה שמוביל לתסמינים כמו גירוד, נפיחות וקשיי נשימה.

טיפולים ביולוגיים פועלים על ידי חסימת פעילותן של מולקולות ספציפיות המעורבות בתגובה האלרגית. לדוגמה, חלק מהטיפולים הביולוגיים מכוונים ל-IgE, סוג של נוגדן הממלא תפקיד מפתח בהפעלת תגובות אלרגיות. טיפולים אחרים מכוונים לציטוקינים, שהם מולקולות איתות המעודדות דלקת ותגובות אלרגיות.

על ידי מיקוד מולקולות ספציפיות אלו, טיפולים ביולוגיים יכולים להפחית את חומרת התגובות האלרגיות ולשפר את הסימפטומים. הם יכולים לשמש לטיפול במגוון מצבים אלרגיים, כולל אסטמה, אקזמה ונזלת אלרגית.

טיפולים ביולוגיים ניתנים בדרך כלל באמצעות זריקות או עירוי ועשויים לדרוש ניטור קבוע של איש מקצוע בתחום הבריאות. הן יכולות להיות יקרות יותר מתרופות לאלרגיה מסורתיות, אך הן מציעות גישה ממוקדת ופוטנציאלית יעילה יותר לטיפול באלרגיות.

ישנם מספר טיפולים ביולוגיים חדשים לאלרגיות שפותחו בשנים האחרונות. הנה כמה דוגמאות:

דופילומאב:
Dupilumab הוא נוגדן חד שבטי המכוון לציטוקינים IL-4 ו-IL-13 המעורבים בדלקת אלרגית. הוא משמש לטיפול באסתמה בינונית עד חמורה, אטופיק דרמטיטיס ודלקת אף כרונית עם פוליפוזיס באף.

Omalizumab:
Omalizumab הוא נוגדן חד שבטי הנקשר ל-IgE, סוג של נוגדן המעורב בתגובות אלרגיות. הוא משמש לטיפול באסתמה בינונית עד חמורה ובאורטיקריה אידיופטית כרונית (כוורות).

Mepolizumab:
Mepolizumab הוא נוגדן חד שבטי המכוון ל-IL-5, ציטוקין המעורב בייצור אאוזינופילים, סוג של תאי דם לבנים הממלאים תפקיד בדלקת אלרגית. הוא משמש לטיפול באסתמה אאוזינופילית חמורה.

בנראליזומאב:
Benralizumab הוא נוגדן חד שבטי המכוון לקולטן IL-5 על אאוזינופילים, מה שמוביל לדלדול שלהם. הוא משמש לטיפול באסתמה אאוזינופילית חמורה.

Ligelizumab:
Ligelizumab הוא נוגדן חד שבטי המכוון ל-IgE והוכח כיעיל יותר מאומליזומאב בהפחתת תסמינים של אסטמה ואורטיקריה.

טזפלומאב:
Tezepelumab הוא נוגדן חד שבטי המכוון ל-Tymic stromal lymphopoietin (TSLP), ציטוקין המעורב בהתחלת דלקת אלרגית. זה נחקר כיום לטיפול באסתמה.


 
לייבסיטי - בניית אתרים