אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

הטיפול הביולוגי באסתמה

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המאופיין בדלקת והיצרות של דרכי הנשימה, מה שעלול לגרום לקשיי נשימה, שיעול וצפצופים. אך ישנם מספר טיפולים זמינים לניהול תסמיני המחלה, כולל טיפולים ביולוגיים.

טיפולים ביולוגיים לאסטמה הם סוג חדש יחסית של תרופות המכוונות למולקולות ספציפיות המעורבות בתגובת מערכת החיסון לאלרגנים וחומרים מגרים. תרופות אלו שמורות בדרך כלל לאנשים עם אסתמה קשה שאינם מגיבים היטב לטיפולים סטנדרטיים כגון קורטיקוסטרואידים בשאיפה ומרחיבי סימפונות.

ישנם מספר סוגים של טיפולים ביולוגיים זמינים לאסטמה, כולל:

תרופות נגד IL-5: תרופות אלו חוסמות חלבון בשם אינטרלוקין-5, המעורב בייצור אאוזינופילים, סוג של תאי דם לבנים הממלאים תפקיד בדלקת אסתמה.

תרופות נגד IL-4/IL-13: תרופות אלו מכוונות לשני חלבונים, interleukin-4 ו-interleukin-13, המעורבים בייצור נוגדני IgE, הממלאים תפקיד בדלקת אלרגית באסתמה.

תרופות נגד IgE: תרופות אלו מכוונות לנוגדני IgE הממלאים תפקיד בתגובות אלרגיות באסתמה.

תרופות נגד TSLP: תרופות אלו מכוונות ל-thymic stromal lymphopoietin (TSLP), חלבון המעורב בהפעלת התגובה החיסונית באסתמה.

טיפולים ביולוגיים ניתנים בדרך כלל בהזרקה או עירוי, ויכולות להיות להם תופעות לוואי כמו תגובות אלרגיות, תסמינים דמויי שפעת ותגובות באתר ההזרקה. עם זאת, תופעות הלוואי הללו הן בדרך כלל קלות וחולפות במהירות.

חשוב לציין שטיפולים ביולוגיים הם יקרים ואינם זמינים באופן נרחב, ולרוב הם שמורים לאנשים עם אסתמה קשה שאינם מגיבים היטב לטיפולים סטנדרטיים. אם אתה חושב שאתה עשוי להפיק תועלת מטיפול ביולוגי, שוחח איתי  על האופציה הזו.

הנה כמה דוגמאות לכל סוג של טיפול ביולוגי באסתמה ושמות המותג שלהם:

תרופות נגד IL-5:
Mepolizumab (נוקלה)
Reslizumab (Cinqair)
בנראליזומאב (פסנרה)
תרופות נגד IL-4/IL-13:
Dupilumab (Dupixent)
תרופות נגד IgE:
Omalizumab (Xolair)
תרופות נגד TSLP:
טזפלומאב (טבע)

חשוב לציין כי הזמינות של תרופות אלו עשויה להשתנות בהתאם למדינה ולאזור. כמו כן, לא כל התרופות הללו עשויות להתאים לכל החולים. עדיף להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות כדי לקבוע את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר לצרכים האישיים שלך.

 
לייבסיטי - בניית אתרים