אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

מהי חוות דעת רפואית?

חוות דעת רפואית הוא מסמך שכותב רופא מומחה עבור המטופל שלו הזקוק לחוות דעת רשמית בעלת ערך משפטי : למשל חוות דעת עבור בית המשפט בגין חשד לרשלנות רפואית, חוות דעת עבור הביטו הלאומי עקב חשד למחלת מקצוע או תגובה אלרגית שהתרחשה בעבוד. חוות דעת למשרד הביטחון או צה"ל בגין התפרצות מחלה כלשהיא במהלך השירות הביטחוני וכדומה....

בכדי לכתוב את חוות הדעת זקוק הרופא המומחה למקסימום מהחומר הרפואי שבידי החולה או רופאיו האחרים , במיקרים רבים יוזמן המטופל לראיון רפואי ובדיקה.
חוות הדעת לרוב מורכבת ממספר חלקים. תחילה סוקר הרופא את החומר הרפואי של החולה. לאחר מכן כותב ההרופא הסבר מפורט לבית המשפט או לכל גורם אחר על מחלתו של החולה , כיצד היא נגרמהף, הקשר שלה לעבודה או רשלנות רפואית והערכה של הנזקים (דרגת הנכות ודרגת אובדן כושר העבודה) שנגרמו עקב כך או הפרוטגנוזה לעתיד. חוות הדעת עשוייה להיות מגובה בדוגמאות ובסימוכין מהספרות המקצועית הרפואית.

באילו מקרים יש צורך בחוות דעת רפואית?

ישנם מספר מקרים בהם צריך חוות דעת רפואית. השנים העיקריים הם תביעות רשלנות מקצועית לבית המשפט  ותביעות לביטוח הלאומי, לחברות ביטוח פרטיות או למשרד הביטחון

במקרים של תביעות רשלנות רפואית, כאשר חולה טוען שבמהלך טיפול או מעקב רפואי נגרם לו נזק עקב רשלנות רפואית והוא תובע את הצוות הרפואי בעבור פיצויים. במקרים כאלה יכתוב רופא מומחה את חוות הדעת ויחתום עליה כשם שהוא מעיד תחת שבועה בבית משפט.

את חוות הדעת יגיש עו"ד המייצג את החולה כחלק מהתביעה. על פי חוות הדעת שהוגשה ועל פי חוות הדעת של הנתבעת יקבע השופט האם הייתה רשלנות ומה הפיצוי עבורה.

חולים שנפגעו בעבודה או שאינם מסוגלים לעבוד עקב מחלה ותובעים את הביטוח הלאומי  או גם את חברת הביטוח שלהם עבור פיצויים או קצבה צריכים לעבור הערכה ע"י ועדה רפואית הכוללת רופאים הממונים על ידי חברת הביטוח או הביטוח הלאומי. למרות שרופאים אלו אמורים להיות אוביקטיבים הרי שעצם המינוי שלהם על דיד חברת הביטוח עשוי לגרום להטייה לטובת הביטוח ולרעת החולה ולכן חשוב שהחולים ייצטיידו בחוות דעת רפואית פרטית שתכתב עיי רופא מומהח מטעמם ותעזור לועדה לקבל את כל המידע הרפואי וההמלצות הנכונות, באופן שישכנע את הוועדה לתת זכות לפיצויים וכדי להעלות את גודל הפיצוי או הקצבה שתינתן.

מי מעניק חוות דעת רפואית?

חוות דעת רפואית נכתבת על ידי רופא מומחה העוסק בתחום הקשור לחוות הדעת.

למשל אדם שנפגע במהלך ניתוח ירצה להביא חוות דעת ממומחה לאותו סוג של ניתוחים . אך במידה והפגיעה בניתוח הייתה עקב אלרגיה אזי חייב לפנות האדם לרופא מומחה לאלרגיה. בנוסף רצוי לבחור מומחה שנחשב בקהילה הרפואית. אלא הם לרוב רופאים בעלי ניסיון רב ועבודה בביתי חולים והמשמשים כיועצים בתחומם .

 
לייבסיטי - בניית אתרים