אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

חי, צומח, דומם.... וירוס ??

דף הבית >> חי, צומח, דומם.... וירוס ??

חי, צומח, דומם והממלכה החדשה ... סיפור על החיים
--------------------------------------------------------------
אנחנו משחקים הרבה עכשיו בבית, בהסגר, ב"חי צומח דומם" ובכדי לנצח מרמים , מבלבלים ומתווכחים המון…
אחד הויכוחים הגדולים מתרחש תמיד כשמגיעים לאות ו' האם וירוס (הקורונה) הוא חי ? צומח ? או דומם !!??
הסוגייה הזו מטרידה אותי כבר מנעורי, אז הפעם החלטתי לפתור את הדילמה הנצחית הזו אחת ולתמיד.

 

האמת שאפילו הביולוגים שאמורים להיות מומחים במדעי החיים ממשיכים להתווכח מהם בעצם חיים ?
במאה ה 19 כשגילו שבעלי החיים, הצמחים ואפילו החיידקים מורכבים כולם מתאים החליטו שהתא היא יחידת החיים - ולכן כל מה שאינו תא אינו חי - וההגדרה הזו מלווה אותנו עד היום.
אבל אני, עוד במאה הקודמת, ככשלמדתי ביולוגיה בתיכון, התאכזבתי שמושג כה מרתק כמו חיים אפשר לתחום לקוביה קטנה שנקראת תא.

 

אז בוא ניזכר מהו תא: זו מעטפת המכילה מטען גנטי ומנגנונים המשמשים לשיכפול התא, לשמירה על המאזן הביוכמי שלו ועל הפקת אנרגיה.
והוירוסים ? הם אינם בנויים כתא זה רק מטען גנטי קטן המוקף במעטפת פשוטה. הם חודרים לתא החי ומנצלים את מנגנוניו כדי לשכפל את עצמם - ולכן רוב הביולוגים סירבו להכיר בהם כיצורים חיים.

אבל אם נסתכל על תאים אחרים נראה שלא כולם באמת עצמאיים רבים הם טפילים החודרים לתאים שלנו ומתרבים על חשבוננו, כמו למשל חיידקי קדחת הבהרות : יש להם אמנם דנ"א משל עצמם אבל הם חסרי תא ומשתמשים בתאים שלנו (ובדרך גורמים לנו קדחת)
אז אולי ההגדרה הזו של צורך בתא בכדי להגדיר חיים, לא כל כך מוצלחת? ואולי גם לוירוסים מותר לקרוא חיים ?
אמנם לוירוסים אין תא אך בהחלט יש להם מטען גנטי והם יודעים להשתכפל וגם עליהם פועלים כללי הברירה הטבעית הדרוויניסטית. הם מסוגלים לההשתנות ולהתאים את עצמם לסביבה או למאכסן חדש כמו למשל וירוס הקורונה שהתאים את עצמו לבני האדם במקום לעטלפים.

 

כשהמציאו את המשחק "חי צומח דומם" היו רק 2 ממלכות בעולם הטבע: ממלכת החי וממלכת הצומח, אך בהדרגה נוספו גם ממלכת החד תאים האצות והפטריות אך את הוירוסים לא הסכימו הביולוגים לכלול בשום ממלכה ווהם נותרו ללא זהות ודגל.

והנה ב 2013 התגלה וירוס מפתיע מאד - בניגוד לאחרים הוא היה גדול כמו חיידק ועם מטען גנטי של 2500 גנים ( לוירוס השפעת רק 7 גנים ולקורונה רק 30) . הביולוגים המופתעים הבינו שהגילוי הזה יפתח את תיבת פנדורה של הויכוח הישן האם וירוסים הם חיים ? הוירוס זכה לשם "וירוס הפנדורה" והויכוח אכן הוצת מחדש.
 

*אני חושב שכעת כשאנו עומדים בפתחה של המגיפה הויראלית הגדולה ביותר בימי חיינו, אין לנו שום ברירה אלא להפגש עם נציגי ממלכת הוירוסים (יורשי הכתר / הקורונה) ללתת להם לשטוח את טענותיהם, לחלות קצת, להבריא, ולהכיר בזכויותיהם כיצורים חיים לכל דבר - ורק אז אולי תשקוט הארץ והשלום יגיע.*
 

לקינוח, טיפ מרב אומן ב"חי צומח דומם" : מי שלא השתכנע שוירוס הוא חי מוזמן לכתוב באות ו' את ויסקצ'ה, וומבט, ולבי, ויקוניה, וורדית סיני - העיקר לא לריב…


 

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים