אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 

למה עצוב בתמוז?

דף הבית >> למה עצוב בתמוז?
 
"....ובתקופת תמוז יוצא השמש מתיקו בשביל לבשל את הפירות ואין העולם יכול לעמוד בו. למה? שאורו קשה." ( תנחומא תצווה , ח')
 
תמוז הוא החודש של תחילת הקיץ, הכל כבר חם מואר ובכל זאת יש אנשים שמרגישים בו עצובים... הפסיכולוגים מכנים את התופעה העונתית הזו "עצבות עונתית של הקיץ"  או Seasonal Affective Disorder = SAD Summer 
 
לגבי עצבות החורף על כך כולם מסכימים שמדובר בהשפעת היום המתקצר והירידה בכמות האור שגורמת לשינויים בהפרשות ההורמונים והתמתווכים במוח כמו למשל הסרטונין.  אבל מדוע בקיץ זה גם קורה ?
למה עצוב בתמוז ?

מחקר שבוצע לפני מספר שנים מצא קשר סטטיסטי בין עצבות הקיץ הזו לבין כמות האבקנים שמקורם בפריחת האביב והאלרגיה שהם גורמים.
התיאוריה שהתפתחה עקב ממצאים אלו מדברת על כך שהאלרגיה שמתעוררת עקב "קדחת השחת" של האביב גורמת בחולים האלרגים לא רק לנזלת, עיטושים, דמעת ושיעול - אלא גם לשינויים דלקתיים המתפשטים בכל מערכות הגוף. שינויים שגורמים גם לירידה במצב הרוח ולירידה בחיוניות. 

לפני מספר חודשים התפרסם מחקר מפתיע נוסף. בניסיוי שבוצע בעכברי מעבדה באוסטריה. החוקרים מצאו שחשיפה של עכברים לאבקני צמחים אלרגניים גרמה לשינויים במוחם של העכברים. הקטנה בפעילות תאי מערכת החיסון מסוג גיליה והגברה בייצור הנוירונים בחלק של המוח הקרוי היפוקמפוס.
כך שממצאים אלו מחזקים גם הם את הקשר שבין האלרגיה העונתית של האביב לבין מצב הרוח שלנו.... 
 
 International journal of child health and human development : IJCHD. 2008;1(3):313-322. Changes in Severity of Allergy and Anxiety Symptoms Are Positively Correlated in Patients with Recurrent Mood Disorders Who Are Exposed to Seasonal Peaks of Aeroallergens. 
Postolache TT, Langenberg P, Zimmerman SA, et al. 

 2016 Jun 28;10:169. doi: 10.3389/fncel.2016.00169. eCollection 2016. Allergy Enhances Neurogenesis and Modulates Microglial Activation in the Hippocampus
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים