אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 
 

בדיקות האלרגיה

 
 

אלרגיה עשוייה ללבוש צורות שונות ולהתבטא הן בדרכי הנשימה, הן בעור והן במערכת העיכול. לעיתים קרובות מתפספת האבחנה שמדובר באלרגיה בגלל חוסר מודעות לאפשרות זאת.

כאשר עולה החשד שמדובר באלרגיה יש להפנות את החולה לייעוץ במרפאת אלרגיה. הרופא המומחה לאלרגיה במרפאה ישמע את סיפור המקרה, יבחן את הבעיות ובהתאם יחליט על מהלך הבירור וסוג הבדיקות שיש לבצע.

לכל סוג של בעיה ולכל סוג של אלרגיה יש את הבדיקות האופיניות עבורה ואת המרכיבים האלרגנים שיש לבדוק. בנוסף לבדיקות האלרגיה הרגילות עשוי הרופא המומחה להפנות את המטופל גם לבדיקות עזר נוספות למשל לבדיקות דם כלליות, לבדיקות של מערכת החיסון, לצילום ריאות או סינוסים ולתפקודי ריאה

בפרקים הבאים שבתפריט ננסה לתאר את כל אחת מהבדיקות העיקריות, אנא קראו בעיון את ההמלצות

ב ה צ ל ח ה  ב ב ד י ק ה   !

 

 

טפטוף חומרי האלרגיה על היד בעת בדיקת האלרגיה

 

דקירת כל אחת מהטיפות בעת הבדיקה

 

בדיקות האלרגיה לנזלת אלרגית ואסתמה

נזלת אלרגית ואסתמה נגרמות בד"כ מחשיפה של דרכי הנשימה לגורמים סביבתיים המרחפים באויר. חלק מגורמים אלו מצויים בבית וחלק בחוץ, חלקם עשויים להיות כל השנה וחלקם עונתיים.

הגורמים האלרגים העיקריים הנבדקים בחשד לרגישות זו הם:

קרדית אבק הבית, הפרשות מקקים (ג'וקים), עובשים ונבגים, נוצות, פרוות בע"ח ואבקני צמחים (דשא, עשבים שונים ופריחת עצים כמו הזית הברוש הפקן ועוד)

בדיקת האלרגיה מבוצעת על ידי טיפטוף של סדרת טיפות שונות על הזרוע ודקירת כל טיפה בעזרת דוקרן מתכתי עדין, המשמש למטרה זו.

התחושה היא כמו של עקיצה רגעית ואין מדובר למעשה בבדיקה כואבת, אם כי ילדים קטנים עשויים לחשוש מאד מהבדיקה ולהתנגד לה. אין צורך להכין נפשית את הילדים טרם הבדיקה או לפרט באזניהם את מהלכה, הרופא ידע לעשות זאת טוב יותר מכם, אך רצוי להכין אותם לאפשרות שבעת הביקור אצל רופא האלרגיה תערך בדיקה של גורמי האלרגיה עפני העור.

למרות שאני משתדל תמיד להעניק לילד שעובר את הבדיקה שי צנוע שיעודד את רוחו רצוי שגם ההורים יצלטיידו מבעוד מועד במתנה קטנה לילד.

לאחר הבדיקה תתבקשו להמתין בחוץ כרבע שעה מבלי לגעת בזרוע. במידה ולאחד החומרים קיימת אלרגיה הרי שתוך מספר דקות יופיע אודם נפיחות וגרד מקומי בדומה לעקיצת יתוש קטנה.

כשתכנסו שוב לרופא האלרגיה הוא יעריך את גודל התגובה ואת משמעותה עבורכם וויציע את הגישה והטיפול המתאימים.

אין לבדיקה זו תופעות לואי או נזק למעט הופעת האודם והגרד עפני הזרוע שיחלפו בתוך שעות ספורות.

בדיקה זו עשוייה להיות מושפעת מכדורים כנגד אלרגיה ולכן מומלץ על הפסקת הטיפול (במידת האפשר) טרם הבדיקה.

 

 

בדיקות לאלרגיה למזון

אלרגיה למזון עשוייה להתבטא בד"כ בפריחות פתאומיות על פני העור ("אורטיקריה") ולעיתים גם בקוצר נשימה, מחנק ועלפון.

גם בדיקה זו מבוצעת על ידי טיפות ודקירות עדינות עפני הזרוע, אלא שהפעם משתמשים בתמציות של מזונות שונים או תערובות שלהם.

כיוון שאי אפשר לבדוק מראש את כל המזונות שבעולם יחליט רופא האלרגיה, יחד עמכם, מהם המזונות הרלוונטים שאותם יש לבדוק.

במיקרה של חשד לאלרגיה לחלב למשל ייתכן והבדיקה תכלול רק טיפה אחת של חלבון החלב.

את הבדיקה ניתו לבצע בכל גיל, גם בתינוקות קטנים, היא חפה מתופעות לואי ובד"כ התינוקות כמעט ואינם חשים בבדיקה עצמה.

גם כאן ההמתנה היא של כרבע שעה ומולץ לא ליטול תכשירים כנגד אלרגיה טרם הבדיקה.

במידה וקיים מזון כלשהוא חריג שיש חדש ספציפי לגביו מומלץ להביאו גם כן, יש רופאי אלרגיה העשויים להעזר במרכיב מזון זה בבדיקה.

 

 

 

 

 

 

מראה הגב ועליו מדבקות תבחיני האלרגיה

 

מראה הגב לאחר הסרת מדבקות הבדיקה. הכתמים האדומים מעידים על תגובה אלרגית

 

הייחוד שבבדיקות האלרגיה במרפאה שלנו
 

אחת מהמומחיות הנדרשות מרופא האלרגיה בכלל וממני בפרט היא להתאים לכל חולה את סוגי החומרים שיש לבדוק על מנת לאתר את הגורם האלרגי לבעיתו.
ולכן המרפאה שלנו מצויידת במגוןן רב של חומרים אלרגנים שניתן להשתמש בהם כאשר אין מוצאים גורם אלרגי.
לעיתים גם אני משתמש בשיטות אחרות לזיהוי האלרגיה כמו למשך בתבחין תוך עורי במקום בתבחיני הדקירה הרגילים.


בדיקת הדם לאלרגיה

כיום קיימת רק בדיקת דם אמינה אחת בעולם לאלרגיה והיא מכונה RAST בדיקה זו מזהה את נוגדני האלרגיה בדם הנבדק. הבדיקה פחות מדויקת מבדיקות האלרגיה הרגילות אך היא משמשת אותנו רבות במצבים בהם קשה לעשות את בדיקת האלרגיה או במצבים בהם אנו צריכים אישוש נוסף לממצאים.

בדיקת ה"טלאי" (מדבקות

קיימות תגובות אלרגיות שאינן מופיעות באופן מיידי אלא באופן הדרגתי ולרוב בתוך שעות או ימים בודדים . תגובות מאוחרות שכאלו אופיניות לדלקות עור כרוניות כמו "אקזמה" או "דרמטיטיס" וכן במצבים של חשד לאלרגיות מסוימות לתרופות, תמרוקים, מתכות או חומרים אחרים - כולל למשל גם אסתמה תעסוקתית.

הבדיקה לסוג זה של אלרגיה מבוצע על ידי הדבקת סדרה של מדבקות המכילות חומרים החשודים כמחולליי אלרגיה. המדבקות מודבקת לגב הנבדק למשך כ 24-72 שעות. ורק לאחר כיומיים, מוסרות המדבקות וניתן לראות האם התחוללה תגובה מקומית כביטוי לאלרגיה.

הבדיקה אורכת זמן רב והיא דורשת סבלנות והמנעות מהרטבת הגב עלי הודבקו המדבקות.

תופעות הלואי לבדיקה מסתכמות רק בחוסר הנוחות שבעצם נשיאת המדבקות והאודם והגרד הנלווים לתגובה האלרגית המקומית.ברוב רובם של מרפאות האלרגיה בארץ מבוצעות בדיקות סטנדרטיות "על פי התקן" הכוללות כ 20 בדיקות בלבד
במרפאתי, החלטנו כחלק מהרצון להרחיב את השירות לבצע בדיקה מורחבת הכוללת בשלב ראשון 30 בדיקות שכולם נבחרו לאחר בקפידה לאחר מחקר.
במידה ולא מתגלת אלרגיה בבדיקה זו ובכל זאת קיים חשד משמעותי לאלרגיה ניתן להרחיב את הבדיקה גם לגורמים אחרים כולל למגוון רב של חומרים קוסמטיים, חומרי בישום ואקרילים.

בדיקת אלרגיה לתרופות

 

 

תרופות עשויות לגרום לתגובות אלרגיות שונות ומשונות, תפקידו של הרופא המומחה לאלרגיה הוא לברר האם בכלל מדובר בבעיה הקשורה באלרגיה לתרופות ומהי התרופה החשודה.

לא לכל התרופות ניתן לבצע בדיקות אלרגיה רגילות ולעיתים קרובות אנו נאלצים להשתמש בתבחינים לא שגרתיים ובמבחני תגר.


במרפאתי אני מבצע בדיקה לרוב התרופות כולל גם בדיקות לאלרגיה לפנצילין

 

 

 

בדיקות אלרגיה מיוחדות

 

במיקרים מיוחדים במיוחד כאשר החשד לקיומה של אלרגיה הוא גבוה אך לא נמצא הגורם האלרגי בבדיקה רגילה או כאשר הגורם האלרגי החשוד אינו ניתן לבדיקה באמצעים הרגילים אנו מבצעים בדיקות מיוחדות בשיטות שונות כמו למשל על ידי זריקה תוך עורית או על ידי מתן הגורם החשוד בתמיסה מהולה.

לעיתים התגובה האלרגית אינה באה לידי ביטוי כתגובה עורית אלא כתגובה של דרכי הנשימה ואז מבוצתעת הבדיקה תוך כדי ביצוע תפקודי ריאה – לסוג זה של בדיקה אנו קורים "מבחני תגר"

 

 
לייבסיטי - בניית אתרים