אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 
רפואה משלימה ומשולבת (אלטרנטיבית ואינטגרטיבית)

ד"ר קובי שדה
 
ההיסטוריה

מאז שזקפנו קומותינו כבני אנוש, למדנו גם לזהות חולי ולהציע טיפול לאלו מאיתנו שנפצעו או לאלו מאיתנו שחלו. הדבר החל בהדרגה, טיפין טיפין בשיטות שונות ולעיתים משונות. לעיתים היו אילו לחשים וקסמים , לעיתים באמצעות האש ולעיתים גם הקזות דם. כל עם פיתח את שיטות הריפוי שלו על פי האזור הגיאוגרפי, האקלים, אך בעיקר התבססה רפואה עממית זו על אמונות ועל מסורות שעברו מאב לבן. עד היום בכל תרבות ולכל עדה יש את "תרופות הסבתא" שלה לטיפול בשלל תחלואים.
בתקופת הרנסנס ולאחר מכן במהפכה התעשייתית שהתרחשו במאות הקודמות,  התרבות המערבית  זינקה קדימה מבחינה טכנולוגית ומדעית והאבחון והטיפול במחלות השונות הפסיק להיות מושתת רק על אמונות כאלו או אחרות אלא החל חיפוש אחר בסיס מדעי והבנה עמוקה יותר של תהליכי הבריאות והחולי. אלא שמדע מטבעו הוא קר ומחושב ולמרות ההישגים העצומים של הרפואה המערבית, אנו חייבים לחפש עוד ועוד שיטות ואמצעים לטיפול.


הטיפול המסורתי

מסביב לתרבות המערבית המשיכו עמים רבים לנקוט באמצעים מסורתיים בטיפול בחולי : בהודו סין, אפריקה, דרום אמריקה וכדומה  ובהדרגה עם ההיפתחות של התרבות המערבית גם לתרבות המזרח חלה התעניינות רבה בשיטות הרפואיות המסורתיות.
הטיפולים המסורתיים כבשו את ליבו של הציבור המערבי, לא היו אלו רופאים עם חלוק לבן ומבט יהיר אלא מטפלים נלהבים, אידיאולוגים שהציעו טיפולים עם ניחוח אקזוטי ורוחני.
חלק מהמטפלים היה ללא כל הכשרה רפואית אך עם המון אמונה ביכולות הריפוי של הרפואה המסורתית שהוא הציע, אמונה חזקה שגרמה לעיתים לאבדן דרך. חולים רבים זנחו את הרפואה המבוססת על עובדות, ברחו מטיפולים, הפסיקו שימוש בתרופות חיוניות – מה שגרם להשהיית הטיפול ולהוצאות כספיות גבוהות במקרה הטוב ולסבוכים ואף לאבדן חיים במקרה הרע.
מחקרים וספרים רבים נכתבו על הרפואה המסורתית או האלטרנטיבית כפי שהיא מכונה – חלק מהטיפולים הוכח שהוא חסר כל תועלת ואפילו מסוכן אך חלק מהטיפולים זכה להערכה והצלחה.

המיזוג לרפואה המערבית

בהדרגה החל מיזוג בין שיטות הרפואה האלטרנטיבית  לשיטות הרפואה המדעית בכדי ליצור מה שמכונה כיום רפואה אינטגרטיבית או משלימה.
הרפואה המשלימה אינה אחידה: יש רפאוה סינית, אפריקאית, הודית, יפנית , נטורופתיה, הומיאופתיה ועוד.....  למרות הפופולאריות הרבה של חלק משיטות הרפואה המשלימה (כמו למשל ההומיאופתיה) הרי ברור מעל לכל ספק שאין בהם ממש ולעומת זאת יש שיטות ברפואה המשלימה שעוזרות ואפילו עוזרות מאד במיוחד הנטורופתיה.

אני נוהג לחלק את הרפואה המשלימה ל 2 סוגים עיקריים : טיפולים שמטרתם חיזוק הנפש והעצמה רגשית מול טיפולים בעל ערך רפואי פיזיולוגי.
לטיפולים העוסקים בנפש ובהעצמה רגשית חשיבות רבה מאד גם בגלל אוזלת היד של הרפואה המדעית בהתמודדות עם הנפש.
 
השיטות השונות

בבואנו להציע למטופל שלנו תכשיר או תרופה שמקורם בהודו או סין עלינו להיות בטוחים שאין בה נזק ושהיא באמת תעזור. מספר צמחי המרפא הוא אולי כמספר הצמחים בעולם – כל דבר עשוי להוות "צמח מרפא" פעם זה השום ופעם זה הכורכום, ופעם אחרת פטרייה סינית או אצות ים מיפן  = האפשרויות כמעט אין סופיות.
לכן אנו מנסים כיום לברור את הטיפול הנכון מתוך הרפואה המשלימה כאשר לרוב מדובר בשילוב של מספר חומרים המשתלבים אלו באלו והמשלימים את הטיפול התרופתי הקונבנציונאלי שמקבל החולה.
מבחינתי אין דבר כזה רפואה אלטרנטיבית – האלטרנטיבה היחידה שאני מכיר למחלה זו בריאות. אני, ורבים כמוני, דוגלים ברפואה משולבת , אינטגרטיבית שבה קיים שילוב עדין ונכון בין הרפואה המדעית לבין הרפואה המסורתית.
בכדי למצוא את השילוב הנכון יש להבין היטב את הבסיס הפתולוגי של המחלה ואת האדם החולה העומד לפנייך ולהשתמש בשילובים  בעלי איכויות, היגיון מדעי  ובעלי הוכחות להצלחה.
 
הטיפול במערכת החיסונית

המערכת החיסונית שלנו היא אולי המקור העיקרי למחלות = לא רק אלרגיה ואסתמה אלא גם זיהומים חוזרים, דלקות , מחלות אוטואימוניות ואפילו מחלת הסרטן קשורות ישירות למערכת החיסונית.
בצמחים שונים נמצאים מרכיבים שונים העשויים לשפעל תהליכים שונים בגוף ובמערכת החיסונית. צמחים מסוימים , במינונים מסוימים עשויים להיות רעילים מאד ולגרום למוות. מיקרים רבים דווחו על שימוש לא נכון בצמחי מרפא שגרם למוות או פגיעה אנושה לפיכך יש צורך בזהירות רבה בכל מה שקשור בשימוש בצמחי מרפא.
 
בשנים האחרונות , עם הפיכת העולם לכפר גלובאלי גדול, החל גם מחקר אינטנסיבי כיצד לרתום בצורה נכונה את צמחי המרפא הרבים בעולם לטובת הרפואה בכלל ומחלות הקשורות במערכת החיסונית בפרט.
המחקרים הובילו למספר גילויים חדשים שחלקם הפך לתרופות של ממש שהתמזגו לחלוטין עם הרפואה המדעית אך חלקם עדיין שומר על הצביון המסורתי והטבעי שלו.
 
הניסיון האישי

בעבודתי כרופא מומחה אני נתקל במקרים רבים שבהם החולים נזקקים למשהו נוסף מעבר לתרופות הקונבנציונאליות אותם הם מקבלים. הרצון שלי לעזור לחולים אלו בא לידי ביטוי בחיפוש מתמיד אחר שילובים תרופתיים נכונים ולעיתים אני מציע טיפולים לא שגרתיים, או טיפולים משלימים מסוגים שונים.
 
לעיתים מדובר בתרופות שפותחו עבור בעיות אחרות לגמרי ושמצאתי אותן מתאימות לבעיות האלרגיה והאסתמה של החולים שלי. לעיתים מדובר על טיפולים רגשיים, על חיסונים טבעיים ולעיתים אני נעזר גם בצמחי מרפא – בצורות שונות למטרות שונות.
כך למשל לבעיות עור אלרגיות נמצא צמח מרפא יפני העשוי לעזור ולרפא, לאסתמה אני נעזר במשלב של 3 צמחי מרפא סיניים ולאלרגיה למזון – שילוב צמחי אחר.
מדובר בטיפול אינטגרטיבי משלים שמבוסס על מחקרים מדעיים ושניתן כיום במקומות רבים בעולם.
 
בכל שזה מגיע לבריאות שלנו אין היום צורך לעשות בחירה  בין הטיפול המערבי לטיפול המסורתי כיוון שיש כיום את דרך המלך – שילוב של שני שיטות הטיפול, שילוב של המערב עם המזרח. 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים