אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 
"זה נוגע לי"
על דלקת עור אלרגיות  (אקזמה) ממגע
Contact Dermatitis

אנו רגילים לחשוב על בעיות אלרגיות ובמיוחד פריחות אלרגיות כמשהו שמגיע בפתאומיות , אבל לא תמיד זה כך.
חלק מהבעיות האלרגיות לא מתרחשות באופן מיידי אלא מתפתחות בהדרגה. במצבים אלו לא מדובר בד"כ בקיום של נוגדנים כנגד הגורם האלרגי אלא מדובר אז בתגובה של תאי מערכת החיסון.

האלרגיה האופיינית ביותר לסוג זה של תגובות אימונולוגיות היא דלקת העור ממגע.
מדובר בהתפתחות פריחה אדומה ומגרדת המלווה בדלקת ואקזמה של העור. הפריחה הזו מתפתחת לאחר מגע של הגורם האלרגי עם העור.
לרוב מדובר במגע ממושך או נשנה (כמו למשל שימוש בקרם ידיים, או איפור) אך לעיתים התגובה עשוייה להיות מהירה גם לאחר חשיפה חד פעמית (כמו למשל שימוש בצבע שיער בבית או במספרה) .

בחיים היום יום אנו באים במגע עם שורה ארוכה של חומרים : סבונים, משחות שיניים, טקסטיל, אבקות כביסה, מגבונים לחים, 'קרמים, איפור, צבעים , עורות, מתכות (תכשיטים וכלים) ועוד.....
לכל אחד מהגורמים הללו עשוייה להתפתח אלרגיה !

אחת הבעיות המרכזיות בשימוש בתמרוקים הוא החשש מהתפתחות תופעות לוואי ובמיוחד תגובות אלרגיות של אקזמה ופריחה עורית.

לא נולדים עם אלרגיה והתגובות האלרגיות עשויות להתפתח כך פתאום באמצע החיים, גם לאחר שימוש ממושך ולא בעייתי עם הגורם האלרגני.

העור הוא קו ההגנה הראשון של הגוף ובתוכו נמצאים תאים רבים של מערכת החיסון המגינים עלינו מפני זיהומים. במצבים מסוימים כאשר אותם תאים מרגישים "מאוימים" מסיבה כל שהיא, הם עלולים לפתח רגישות יתר ותגובות דלקתיות גם נגד חומרים לכאורה לא מזיקים כמו תכשירי הקוסמטיקה השונים.

סימני האלרגיה

התגובה העורית עשויה להיות בהתחלה קלה: רק גרד, יובש ואודם קל אך בהדרגה, עם המשך השימוש, בגורם האלרגיה הרי שהדלקת תלך ותתגבר ויחד מה יתחילו שינויים קשים בעור: פריחה, אודם רב, שלפוחיות, עיבוי של העור, קמטים והצטלקויות עד כדי מצב העשוי להדמות לכוויות מפושטות.
כאמור,  האלרגיה אינה תורשתית או מולדת והיא  עשויה להתפתח בהדרגה גם לאחר שנים של שימוש באותו החומר, והיא נוטה להופיע דווקא כאשר יש שימוש מוגבר ויומיומי בתמרוקים.
 


 

הגורמים לאלרגיה

האלרגיה לתמרוקים וחומרי טיפוח היא אולי אחת האלרגיות הבעייתיות ביותר והרחבתי על כך במאמר מקיף יותר על אלרגיה לקוסמטיקה
 התמרוקים השונים שאנו משתמשים בהם עם זה סבון הידיים, השמפו, קרם גוף, קצף הגילוח, בשמים או אפטרשייב איפור וצבעי שיער הם למעשה תערובת אינסופית של חומריים כימיים מסוגים שונים כמו פורמאלדהיד, שמנים מהחי ומהצומח, חומרי קצף, חומרי שימור וחומרי צבע וריח, חומרי חימצון, מייצבים ועוד.....
על אחוריו של כל בקבוק שמפו, סבון או קרם תוכלו לראות רשימה ארוכה של שמות החומרים הכימיים שהוא מכיל כאשר רבים מהם עלולים לגרום לתגובות אלרגיות לא צפויות.
הדוגמאות העיקריות לחומרים כימיים הגורמים לאלרגיה במוצרי הקוסמטיקה הם הפראבן, פרגרהנס, הפורמאלדהיד, קטון סיגי ולנולין  וצבעי השיער- אבל אלו רק חלק מהגורמים הרבים....

אלרגיה ממגע עשוייה להתפתח לא רק עקב תמרוקים ותכשיר טיפוח.
למשל מטופלים רבים סובלים מאלרגיה למוצרי עור וטקסטיל- מוצרים אלו עברו עיבוד כימי רב והם מכילים שורה של חומרים כימיים כמו למשל הכרום =- חומר זה הוא אחד מגורמי האלרגיה החשובים והוא גורם להרבה צרות : אקזמה כרונית בכםפוצת רגליים עקב רגישות לנעליים, אלרגיה לכפפות או בגדי עור ואפילו אלרגי לרצועות התפילין !

דוגמא נוספת לאלרגיה ממגע היא האלרגיה למתכות: לא כל הנוצץ הוא זהב ולמעשה רוב התכשיטים אינם זהב או כסף טהור אלא עשויים להכיל בתוכם מתכות פשוטות כמו הניקל והקובאלט -  ורבים סובלים מאלרגיה זו העשוייה להתבטא ברגישות לתכשיטים, עגילים, אבזמים ואפילו כפתורים מתכתיים.

אלרגיה לאקרילים - מהווה בעיה בשל השימוש הרב באקרילים גם בבניית וצביעת צפורניים אך יש שימוש רב בהם גם בטיפול שיניים למשל ובחומרים ואביזרים רבים.
אלרגיה לאקרילים היא למשל אחת האלרגיות העיקירות הגורמות לבעייה בעפעפיים וסביב העיניים.

 
מה לעשות ?
במידה והתפתחה אקזמה – דלקת עורית החשודה כאלרגית הצעד הראשון היא עבודת בילוש עצמאית: עלייך לשאול את עצמך האם יש משהו חדש בו את/ה משתמש, סובן חדש, בושם חדש או אולי אפילו סבון כביסה חדש.  אבל חשוב לזכור - זה לא חייב להיות חדש.   זו הסיבה שיש חשיבות גדולה בבצוע תבחיני אלרגיה בכדי למצוא את הגורם לבעייה

 

האיבחון והטיפול

במקביל לכל זאת חשוב לפנות לרופא :
מה שאנחנו נוכל לעשות זה קודם כל לנסות ולאבחן את הגורם האפשרי על פי מראה הפריחה, הפיזור שלה והנסיבות שבהן היא הופיעה. ובהתאם לכך אנו מחליטים על סוג תבחיני העור שבעזרתם ניתן יהיה לזהות את החומר הספציפי שגרם לאלרגיה.
 
והדוגמאות הן רבות:

 
 •  אקזמה בעפעפיים לאישה עם צפרנים מטופחות מאד עשוייה להעיד על אלרגיה לג'ל לק 
   
 • פריחה שהחלה בגרד של הקרקפת עשוייה להיות קשורה בצבעי שיער 
   
 • פריחה על הצוואר או מאחורי האזניים – אלרגיה לבושם פריחה על לחי שמאל בגבר – אלרגיה לקצף הגילוח או לאפטר שייב שהוחמרה עקב השמש אליה היה חשוף בנהיגה (תופעה זו של רגישות של חומר המחמירה עקב קרינת השמש נקראת "פוטו-סנסטיביות"). 
   
 • אקזמה באזורים אינטימיים עשוייה להגרם משימוש במגבונים לחים או עקב חומר הבישום או עקב חומר בשם קטון CG הקיים במגבונים אלו. 
   
 • לעיתים מתפתח מצב שבו אקזמה קלה ולכת ומחמירה למרות טיפול במשחות רפואיות – במקרים כאלו ייתכן והסיבה היא אלרגיה גם לחומר השימור במשחות הרפואיות העשוי להיות זהה לחומר השימור בקרם הלחות שגרם לאלרגיה בהתחלה. 
   
תבחיני האלרגיה

תבחיני העור נעשים על ידי מדבקות מיוחדות  (תבחיני טלאי) המודבקות על הגב למשך יומיים בד"כ ואז מוסרות המדבקות ונבדקת התגובה לכל אחת מהן.
יש כיום סוגים רבים מאד של תבחיני אלרגיה בכלל ושל אלרגיה ממגע עם תמרוקים בפרט וזהו אחד מהתפקידים העיקריים שלנו, רופאי האלרגיה: לבחור בתבחין הנכון ולאבחן בצורה נכונה את סוג וחומרת האלרגיה.

בקישור שלהלן יש ראיו שלי עם פרופ קרפי קרסו בו אני מסביר על הבעיה והבדיקה  ... "תבחיני הטלאי לאלגיה ממגע ראיון עם ד"ר שדה" 

במרפאה שלי אני נעזר בסדרות רבות ושונות המיוצרות בדיוק לשם אבחון אלרגיה עיי אחת מהחברות הגדולות בעולם "כמוטכניק"
ברשותי סדרות מיוחדות לאבחון אלרגיה למתכות, לאקרילים, לחומרים דנטליים, לבשמים, לקוסמטיקה, לתרופות, לטקסטיל, לצבעי שיער ועוד....


המטופל ייצא מהבדיקה מצויד ברשימה של החומרים השונים להם הוא אלרגי כולל השמות הכימיים שלהם והנגזרות השונות שלהם.
כעת יהיה עליו להימנע באופן אבסולוטי ממגע עם חומרים המכילים חומר זה או גם מחומרים שתכולתם לא ברורה והם עשויים להכיל את החומר.
יש לכן לבחור בקפידה בסבון או בקרם המתאים, לבדוק טוב טוב שהוא לא מכיל את אחד החומרים האסורים ולהימנע משימוש או רכישה של תמרוקים שפירוט התכולה שלהם לא מצוין או לא ברור.
 
בד"כ, בשלב הראשון ההמנעות אינה מספקת ויש צורך בטיפול תרופתי למניעת הגרד והדלקת וזה בעיקר על ידי משחות מתאימות
הטיפול העורי יכול להעשות על ידי שורה של חומרים תרופתיים : לא רק המשחות המכילות סטרואידים אלא גם על ידי שימוש במשחות אחרות נוגדות אלרגיה ודלקת כמו הקרומולין, האלידל, הפרוטופיק   ויש כיום אפילו טיפול תרופתי חדש המגיע כטבלייה והמשמש לדרמטיטיס קשה של כפות הידיים - תרופה הקרוייה "טוקטינו" 
 
לייבסיטי - בניית אתרים