אלרגיה ואסטמה
ד"ר קובי שדה
רופא מומחה

קובי שדה - אלרגיה ואסטמה
053-2121363
    תחומי טיפול
הצטרפו אליינו - Facebook
 
קביעת תור
השארת הודעות ובירורים

במוקד הטלפוני

 
053/2121363
24 שעות ביממה 
האם אפשר לחסן כנגד אלרגיה ?

ד"ר קובי שדה

מומחה באלרגיה ואימונולוגיה


אלרגיה הפכה לאחת הבעיות הכרונית המטרידות ביותר ומדובר על תופעות כמו נזלת אלרגית, שיעול ואסתמה, סינוסיטיס, בעיות עור, אלרגיה למזון ותרופות, אלרגיה לדבורים ועוד...

בתחילת המאה העשרים עוד לפני שהבינו בכלל מה זו אלרגיה , היו רופאים ששמו לב שחלק מהחולים מחלימים מהאלרגיה על ידי כך שמתפתחת עמידות לגורם האלרגני. החוקרים החלו לנסות ולחסן את החולים שלהם באמצעות מחוללי האלרגיה והצלחה הייתה משמעותית . היו אלו הרופאים הבריטים נון ופיירמן שב 1911 פרסמו את ממצאיהם בקהילה המדעית ומאז, למרות שחלפו יותר ממאה שנה והטיפול המוזר הזה לא רק של נעלם אלא התפתח מאד.

אלרגיה פירושה רגישות יתר של מערכת החיסון כלפי החומרים השונים. על ידי המתן התקופתי החוזר ונשנה של החיסונים לאלרגיה אנו גורמים ליצירת עמידות מחודשת כלפי החומרים אליהם רגישה מערכת החיסון.

בשיטת החיסון אנחנו מציגים בפני תאי המערכת החיסונית את המולקולות הגורמות לאלרגיה מתוך תקווה שחשיפה הדרגתית זו "תשכנע" את מערכת החיסון ליצור עמידות כלפי אותן מולקולות

תהליך  העמידות המתפתח אינו ברור לגמרי ויש השערות רבות לגבי המנגנון . במחקר שלי ושל עמיתי מצאנו למשל שהחיסונים עשויים לשנות את מבנה תאי הטי של המערכת החיסונית.

למרות שיש כיום תרופות יעילות וטובות לאלרגיה הרי שחלק גדול מהמטופלים אינו חש שהתרופות מספיק יעילות וחלק גדול מקווה להתפטר מהאלרגיה אחת ולתמיד. לכן למרות שמדובר בטיפול לא פשוט הרי שהטיפול החיסוני לא איבד מהפופולאריות שלו בעולם. במהלך השנים נצבר ניסיון רב בשימוש הנכון בחיסונים ויעילותם הוכחה במחקרים רבים שפורסמו בעיתונות המדעית הבינלאומית.

 


 

מתי מוצע טיפול חיסוני ?

טיפול חיסוני לאלרגיה מוצע במצבים הבאים:

א. אלרגיה לארס דבורים, צרעות וכו',

ב. נזלת ואסתמה אלרגית

ד. בעיות עור אלרגיות

ה. אלרגיה למזון

ו. אלרגיה לתרופות

בשתי  הקטגרויות הראשונות קיימות הוכחות מובהקות ליעילות הטיפול החיסוני בעוד שבקטגוריות האחרות היעילות עדיין נמוכה

ההחלטה על טיפול חיסוני תילקח על בסיס שקלול חומרת המחלה, מידת הסבל, כמות התרופות להן מזדקק המטופל וכו'. ההחלטה תתקבל ע"י החולה בהתאם להמלצת הרופא המומחה. 


כיצד מתבצע טיפול חיסוני ?

טיפול חיסוני מתבצע ע"י מתן ריכוזים עולים של החומר או החומרים אליו החולה אלרגי.

השיטה הקלאסית היא באמצעות זריקות תת עוריות אך בשנים האחרונות התפתחות שיטות חדשות וקלות יותר כמו למשל על ידי טיפות הניתנות מתחת ללשון, טבליות ואפילו מדבקות

הזריקות ניתנות בתחילה באופן "צפוף" ובמינון הולך ועולה עד אשר מגיעים ל"מנת אחזקה". בד"כ מדובר על מרווחים של פעם ב 4-6   שבועות. משך הטיפול של מנת אחזקה לא קבוע אך מקובל שהנו כשלוש או ארבע שנים לפחות.

לעיתים, על פי האפשרויות במרפאה או העדפות המטופל ניתן לבצע מספר רב של זריקות באותו היום או להפך לרווח את ההזרקות על פני חודשים.

ניתן לתת את החיסונים בכל גיל, הם לא כואבים כלל ואני כבר לא מתפלא לראות ילדים קטנים קופצים בזריזות על מיטת הטיפולים שלי מפשילים שרוול ומצפים לחיסון בעוד הוריהם מפטפטים בחדר ההמתנה.

לאחר החיסון יש להמתין מספר דקות ואז לשוב הביתה

יש צורך בניסיון רב ובמומחיות בכדי למצוא מהו הגורם הרלוונטי לאלרגיה וכיצד לתת את החיסון הנכון.

 

האם יש סיכונים בטיפול חיסוני ?

בטיפול חיסוני יש חשש של תגובה אלרגית מיידית. תגובה זו מתרחשת תוך דקות ספורות לאחר החיסון, ומתבטאת בד"כ ע"י גרד במקום ההזרקה, לעיתים רחוקות יכולה להופיע גם פריחה, נזלת או קושי בנשימה.

לכל אחד ואחד של אנו קובעים את המינון המתאים לו ומשנים את המינון בהתאם למצב המטופל, כאשר המטרה היא לבחור ולתת את המינון האפקטיבי והבטוח ביותר האפשרי.

אין כל תופעות לוואי ארוכות טווח או מצטברות והחיסון בטוח לשימוש גם בילדים וגם בנשים בהריון.

 

מה ניתן לצפות מטיפול חיסוני ?

החיסונים לאלרגיה הוא הטיפול היחיד כיום שמציע שינוי במהלך המחלה ולא רק דיכוי הסימפטומים והנזקים. טיפול חיסוני משפר בהדרגה את הסימפטומים. מידת התועלת וקצב השינוי שונה ממחלה למחלה, ומחולה לחולה. סיכויי ההצלחה קרובים ל90% בחיסון לארס דבורים אך בנזלת אלרגית ובאסתמה הוא מוערך בכ 70%  ובחלק מהחולים אנו רואים רק שיפור חלקי : כלומר ירידה במידת הרגישות אלך לא העלמות מוחלטת של האלרגיה. באלרגיה למזון שיעור ההצלחה של החיסונים הוא עדיין נמוך מאד – אך בהחלט מומלץ לנסות את האופצייה הזו .

 

 
החיסון התת לשוני

בשנים האחרונות חלה פריצת דרך בכל מה שקשור בחיסונים לאלרגיה עם כניסתו של הטיפול החיסוני התת לשוני

מדובר בעיקרון דומה מאד לחסונים הרגילים בהבדל גדול אחד: במקום זריקה מקבל המטופל טיפות המטופטפות לפיו, מתחת ללשון.

כיוון שאין מדובר בזריקות הרי שאת הטיפול החיסוני יכול המטופל לעשות בעצמו בבית  וזאת לאחר שקיבל הדרכה  מפורטת מרופא האלרגיה

גם כאן, כמו בחיסון הרגיל, אנו מתאימים לכל חולה את הרכב החיסון המתאים לו , בהתאם  לסוג האלרגיה וחומרתה.

שיטה זו של חיסון תת לשוני נהוגה כבר שנים ארוכות באירופה והיא מתפשטת בשנים אלו גם לארה"ב ולארץ.

החיסון יעיל ובטוח בדומה לחסונים בזריקות והוא נעשה במרפאתי כבר מספר שנים בהצלחה.

הבעיה העיקרית עם חיסון זה היא עלותו. החיסון עדיין אינו בסל הבריאות הממלכתי ולכן אינו מסובסד על ידי קופות החולים  והיבוא שלו לארץ עדיין נתקל בקשיים

 

החיסון לאלרגיה למזון

החיסון לאלרגיה למזון אלרגיה למזון הפכה למגפה והיא לא רק פוגעת באיכות חייהם של הילדים והמבוגרים אלא ממש מסכנת את חייהם.

בגלל הסיכון הגבוה להלם אנפילקטי הרי שהחיסונים למזון נחשבו תמיד למסוכנים מאד.

יעילותם נמוכה למדי ובד"כ הסיכון לתופעות לואי ואפילו לסכנה הוא גדול מאד.  טיפולים אלו חייבים להתבצע במסגרת מרפאות אלרגיה בבית החולים.


לאחרונה מצאנו שגם כמויות זעירות של המזון עשויות להשרות חיסון ולכן אנו נוקטים היו בשיטת חיסון לאלרגיה למזון באמצעות כמויות זעירות של הגורם האלרגני ועיבודו על ידי אפייה - מה ששיפר מאד את בטיחות הטיפול והקטין את הסיכון.

 
לייבסיטי - בניית אתרים